113 vinden wij ons van consientie ende amptshalve verpligt, siende dat liet rhetorijkspeelen wert gepleegt ende door dees ende gene wegen staet in het openbaer te geschieden, gelijk nog 011- lankx op den 3 Pinxterdag in ons plaets is gesien, alwaer in een schuere hebben bestaen te speelen, welke plaets van menschen, soo uijt de stat, als uijt verscheijden dorpen, was vervult, tot groote verwonderinge der doorpasseerende luijden, en hebben dit bestaen sonder konsent van de E. lieeren Ambagtsheeren, ja in weerwil van degene, welke de meest geainbachte alhier sijn, geven oversulkx de E. E. heeren broederen in bedenken, of het niet hoog noodig is sulkx aen de Ed. heeren van den Rade te remonstreren ende hare Ed. wel ernstelijk te versoeken, dat striktelijk gemainteneert mogt werden het placcaet van Politie van 1583 daer dees speelen werden verboden, gelijk mede het arrest van de EdMogheeren Staten van Zeelant, gegeven op den 6 art. cap. 9 sijnodi Tholensis 1638, luijdende: Is goetgevonden dat de rhetorijk- ende commedispeelen ende andere insolentien bij pv blij he pu- blijkatie sullen toerden verboden ende de heeren Staten placcaet dien aengaeiule geexecuteert. Waerop ons verlatende, E. E. heeren broederen, sullen uwe E. E. Gode ende den woorde sijner genade beveelen ende bidden, dat God uwe E. personen ende diensten gelievet te segenen, dat alles tot sijn eere ende welstant van Christi dier gekogte kerke moge strekken. Actum in Sgravenpolder in onse Consistorie den 30 Junij 1669. Uil naem des Kerkenraets, Joh. Eversdijk, Y. D. M." (Acteboek 's-Gravenpolder.) „Kerkenraed, gehouden den 1 Julij 1671. Gods naem is aenge- roepen. Alsoo in dese heerlikheit van 's-Gravenpolder en Swake de li centie der Papisten, soo in 't oeffenen van haren superstitieusen en afgodischen dienst, als 't spelen van Rethorica, profanatie van den dagli des lieeren door kaetsen, bollen enz. tegen de placaten van Archief 1930 8

Archief | 1930 | | pagina 175