114 den Lande hen speciael aenschrijven van Haer Ed. Mog. aen de respective ambachtsheeren van Zuidbeveland en tot groote ergernisse van de gereformeerde, de nood seer doorbreekt en toeneemt, soo is geresolveert dit bij instructie op huiden den Classi bekent te maken en haer advijs tot weeringe van soodanigen exessen te versoeken." (Acteboek VGravenpolder.) „Kerkenraed, gehouden den 9 Meije 1673. Gods naem is aenge- roepen en alsoo komende Woonsdagh de Classe ordinair tot Schore sal gehouden werden, soo is tot deselve gedeputeert benevens de Predicant Geerts Laurisse, ouderlingh, welke de Classe bij in structie sullen bekent maken, hoe dat voorleden dagh des Heeren acht dagen, wanneer het placcaet van ainpliatie etc. was aenge- slagen, eenige Papisten en onder anderen die van de Rethorica in een Paepsclie herberge met opene vensters en korts na het eindigen van de tweede predicatie, als was het in spijt, hebben sitten drinken en quincqueleren etc., voorgevende sulx in het placaet niet verboden te zijn, en den E. Classe te versoekken dat gelieve op soodanigen middelen te bedenken, waerdoor soo danigen onordentelikheden moghen werden geweert." (Acteboek VGravenpolder.) „Kerkenraad, gehouden den 24 Novemb. 1706. Artic. 3. Is door den predicant voorgedragen het ergelick en afgodis rethorijckspelen, waertoe de berijdsele gemaakt werden, of niet ge- raatsaam soude wesen, ampts- en pligthalven daartegen te vi gileren, als sijude een spel, daardoor niet alleen Gods naam mis- bruijkt maar door afgodendienst gelastert door referijntie ter eeren van haare gepretendeerde H.patroon of patronesse en is ge- resolveert daartoe te deputeeren den predikant met den ouderling den schout Eerdinande om haar te adresseren aan de E. geboren heer David van Ternisse, heer van dese plaats, en een remonstrantie des aangaande aan hem te doen en sijn hulpige hand des aan gaande te versouken." (Acteboek VGravenpolder.)

Archief | 1930 | | pagina 176