142 is zulks af te leideu. Zoo wordt het bij voorbeeld in het oudst bekende stuk, waarin erover wordt beschikt, hoewel duidelijk daarin aangegeven, toch niet met name genoemd, noch noemden aanvankelijk de heeren er zich naar of vormde het eene afzonder lijke parochie. Eenigszins verder terug evenwel leiden de bronnen betreffende het gebied, waarin Yere later opkwam. Evenals die voor Zeeland in het algemeen verloopen deze ten slotte in histo rische geographie. Reygersberch, bij wien men bij de behandeling van een onderwerp uit het Zeeland der Middeleeuwen wel terecht moet komen en aan wien bijgevolg ook bovenstaande naams afleiding is ontleend, spreekt van een groot „voorlandt", dat eenmaal niet meer was dan „een schorre oft zandich lant onbe- poldert; dwelck siende beer Wolffaert van Borssele tot dier tijdt dede sommighe polderen bedijcken ende bij dede op dit sandich landt inaecken een Burcht oft Gasteel dat bij dede noemen Zandenburch, op 't welck mijn Heere van Beveren op den dach van liuyden syn residentie beeft, daer by syn bof houdende is, ende beneffens der oude zalen van Zandenburch, siet men noch huydensdaechs eenen hoogben Zandtberch ligghende. Binnen deze voornoemde polders, die Heere Wolffaert van Borssele voorgenoemt badde doen bedijcken, wordt een dweersdijck ghemaeckt, ende een Kercke daer bij gbesticht, Zandijck ghenaemt, dewelcke altijdt die Hooft-Kercke van Campveer gheweest is, ende van meer ander Polders benoorden der Yeere. Want die Pastoor van Zandijck nocli jaerlijcx van die Yeersche filiacie ontfan- ghende is" i). Ongetwijfeld mengsel van verdichting en waarheid, waarin klaarblijkelijk als zoo vaak elders de algemeen verbreide menschelijke zucht om de meest verschillende verrichtingen, soms in werkelijkheid in den meest uiteenloopenden tijd geschied, aan een en denzelfden persoon toe te schrijven, aan het woord is. 1) Te lezen, in Reygersberchs Xe capittel. Van den principalen oorspronck der steden van Zeeland. Zie id. bij Boxhorn I bl. 38 en 39. De tekst hierboven afge drukt is die van Boxhorn.

Archief | 1930 | | pagina 204