149 (3 Maart 137-j) Men houde evenwel hierbij goed in het oog, dat de hoedanigheid van heer van Vere, wel eene voorname en misschien de voornaamste maar toch zeker niet de eenige was, die den heer zulk eene aanzienlijke positie onder zijne stand- genooten in Zeeland deed innemen. Daarnaast toch was hij over aanmerkelijke uitgestrektheden in dat gewest nog ambachtsheer. Vooreerst toch was hij de geheele 14e eeuw door portionaris voor l/3 of 1/2 of wel ander gedeelte in het ambacht, waardoor Vere met Zandenburch als met een breeden kraag omgeven werden en waaruit Vere als parochie is afgescheiden: Zandijk. Verder had hij als zoodanig ook nog min of meer uitgestrekte ambachtsporties op Zuid-Beveland, Borsele en Walcheren in leen, waarvan evenwel de eerste de uitgestrektste en het meest duurzaam bezit zijn geweest, en heeft dit nog door bedijking van het schor Sturmszant weten te vergrooten 2). Daarbij kwamen dan nog zijne tienden. Intusschen welke gewichtige personages de heeren in hun tijd mogen zijn geweest, zoo is dan toch zooals hier boven reeds is gebleken maar weinig van hen bekend en dat wel in die mate, dat zelfs datum van hun overlijden en opvolging slechts zeer bij be nadering kan worden vastgesteld. Hoewel dit nu schijnt te ver anderen met de 15e eeuw immers Cornelis Gaillart van Brugge, die in of voor 1563 „Eeneghe memorien van Zeelant" heeft samengesteld, voornamelijk bestaande in de volgens hem merk waardige grafschriften aan te treffen in dat gewest, heeft als in de kapel va.11 Zandenburch begraven nog de namen van deze twee heeren met hun sterfdag opgeteekend te weten Hendrik 3) (f 16 Januari 1400) en Wolfert 4) (f 26 Juni 1411) zoo heeft men ook dan zelfs nog niet de gewaande zekerheid, gezien de 1) Br. A. Hulshof. Oorkonden in de Archives Nationales te Parijs aangaande de betrekkingen der Holl. graven uit het Henegouwsche en het Beiersche huis tot Frankrijk, No. 28, te vinden in Bijdr. en Mededeelingen van het Hist. Genootschap deel XXXII (1911) bl. 266- 405. 2) v. Mieris III 558. Brief van 14 April 1390. 3) Be Ille volgens Ermerins. 4) Be Ve volgens E. Be meraoriën zijn in druk uitgegeven door den baron Béthune.

Archief | 1930 | | pagina 211