155 mate tot de mogelijkheid, dat het op zoodanige uitkomst als boven bedoeld is uitgeloopen, bijgedragen. Door zijn huwelijk met Maria, dochter van Jacobus I, koning van Schotland, graaf van Bochane, wordt hij gedurende het leven van zijn vader graaf van Bouchem maar bij voorkeur van Bou- chain genoemd, op welken naam in de grafelijke rentmeestersre keningen van af die van 1457/8 te beginnen het toenmalig ambachtsbezit zijns vaders staat overgeschreven 2). Na den dood van Maria 3), door wie hij schoonbroeder van vorsten als Bodewijk XI van Frankrijk, Sigismund van Oostenrijk en Frans van Bre- tagne was geweest en bij wie hij slechts één zoon Ivarel jong overleden heeft gehad, hertrouwde hij met Charlotte van Bourbon, dochter van Philips, graaf van Montpensier 4), in ver band met welk huwelijk hiervoren vermeld ontwerp van inkom- stenverdeeling mogelijk reeds is opgemaakt, doch welke verdeeling bij acte van 16 Mei 1468 zoo is geregeld, dat heer Hendrik al zijne goederen en heerlijkheden aan Wolfert opdroeg, mits be houdende vierduizend ponden tournois voor zich, eene overeen komst, waarop goedkeuring van hertog Karei is verkregen 5). Een denombrement van 20 Mei 1476 bewijst dan verder dat Wolfert op zijne beurt weer al zijne goederen daarin genoemd ten haren behoeve belast heeft met eene „duwaire" van 4000 vrancken jaarlijks tot 18 stuivers het stuk of 3600 ponden van veertig grooten. Desniettemin blijkt toch uit de burgemeestersre- keningen, hoe heer Hendrik tot zijn dood toe de inkomsten van Vere en Ylissingen heeft genoten na persoonlijk die rekeningen te hebben afgehoord, terwijl evenmin blijkt van eenige daad van bewind aldaar door Wolfert tijdens zijns vaders leven verricht. Hoe dit nu zij in elk geval dan toch na zijns vaders dood 1) Reygersberch bij Boxhorn II 213 op bet jaar 1444. De hedendaagsche vorm is Bucban. 2) Fruiu. Rek. No. 37. 3) 20 Maart 1465 (volgens Reygersbercb bij Boxhorn II 238 en Gaillart). 4) Juni 1469 (volgens Reygersberch bij Boxhorn II 250). 5) Perkament register Carol us A.

Archief | 1930 | | pagina 217