158 Wolfert de burgemeestersrekening van 1482/3 nog heeft onder teekend en dat volgens aanteekening in het ïtoode boek x) Maxi- miliaan ook werkelijk maar „opten donredach octava sacramenti IXen dacli van iunio Ao LXXXV" persoonlijk op het stadhuis als heer van Vere gehuldigd is en ook metterdaad over de in komsten dier stad benevens van de andere bezittingen van den heer van Vere heeft beschikt, die reeds voor zijne komst naar Vlaanderen geweken aldaar den 29 April 1486 te Gent moet zijn overleden 2). Mét hem is het geslacht der Borsele's van Vere in de mannelijke lijn uitgestorven en eindigt tevens voor Vere de tijd dier feodale, zich zelfstandig voelende heeren, die zich nog steeds naar hun voorvaderlijken burg noemende dikwijls meer vorsten dan leenmannen geleken. Door het huwelijk van Wolferts dochter Anna met Philips van Bourgondië, met wie hij reeds was ondertrouwd in 1481 3) de datum hunner huwelijksvoorwaarden is 4 Juli 1485 4) komt nu Vere in handen van den eersten heer uit het tweede stamhuis, dat nu met eene enkele onderbreking -nog bijna 3/4 eeuw aldaar heeft geregeerd. Met deze verandering van regeerend ge slacht valt daarbij dan nog een keerpunt, in tweeërlei opzicht van uit het hier behandelde oogpunt merkwaardig, ongeveer samen. Vooreerst toch komt er verandering in de verhouding tussclien heer en stad. De laatste komt tot eigen zelfstandig beheerde financiën en weet gaandeweg meer rechten van haar heer te ver krijgen. En ten tweede is er wijziging in de verhouding van den heer tegenover den landsheer. In plaats van den ouden leenroerigen adel, zoo genegen zijn eigen weg te bewandelen, komt nu een zoodanige, die, welke allures van zelfstandigheid hij bij tijd en wijle ook nog moge aannemen, toch steeds meer en meer de 1) Idem fol. 1 verso 2) Zie Nagtglas. Zelandia Illustrata I 105, alsook Boxhorn I 222 en Reygersberch bij id. II 316. 3) Burgemeestersrekeniüg 20 Oct. 148119 Oct. 1482 I 4. 4) Dr. H. Obreen. Het geslacht van Borselen p 23.

Archief | 1930 | | pagina 220