160 te hebben willen verzekeren t), welk uitzicht evenwel door de geboorte van Maria, dochter van Karei van Charolais, moet zijn afgesneden. Was dus zijn vader begunstigd door Philips den Goeden, zoo is zulks met heer Philips geschied door Maximiliaan. Evenals zijn vader heer van Beveren, een titel, die nu al zijne nakomelingen heeren van Vere zullen dragen met ter zijde lating van den naam van Zandenburg ridder in de Orde van het Gulden Vlies, gouverneur en kapitein-generaal van Vlaanderen, admiraal van der zee, ziedaar zijne het meest in 't oog springende qualiteiten. Verder spreekt ook het feit, dat hij Vere, dat Maxi miliaan met andere s;oedereu van Wolfert in bezit had genomen, O O zij het dan op niet bekende wijze weder voor Wolferts dochter en ook voor zich (terug) verkreeg, genoeg daarvoor. Tegelijk met Anna als heer en vrouw aldaar gehuldigd (19 Mei I486) 2), verkreeg hij voor de stad vergiffenis voor den steun verleend aan de oproerige Vlamingen (...Juli 1489) 3) en later zelfs ook nog (en tegelijk ook voor zijne andere Zeeuwsche steden) het recht van hooge jurisdictie in zijn ganschen omvang (18 Nov. 1497) 4), uit welke stukken men dus kan afleiden dat hem uit den boedel van heer Wolfert diens bezittingen op Walcheren benevens Brouwershaven zijn ten deel gevallen, lie ambachten op Zuid-Beveland moeten aan de andere dochters van Wolfert, Margareta en Maria en zoo aan hare respectievelijke echtgenooten Walraven van Brederode, die ook Sloten en Amstelveen verkreeg, en Marten van Polhain zijn gekomen, eene verdeeling, die waar schijnlijk ingevolge het tractaat van scheiding der nalatenschap van heer Wolfert, gesloten op 4 Maart 1491, stijl van Utrecht, is tot stand gekomen. B) Zijn dus Philips en Anna slechts voor 1) Idsinga. Staatsrecht II 195. 2) Boek van den Eede fol. 88 en Roode Bouck fol. Iv i.m. 3) Ermerins III1 Vere I hl. 114, Bijlage A. 4) ld. bl. 135, Bijlage AA. 5) Inventaris van de bescheiden van de heeren van Brederode en latere bezitters van de heerlijkheid Vianen, berustende in het Fürstliches Haus- und Landes-Archiv te Detmold No. 122, te vinden in Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven XXXII (1909).

Archief | 1930 | | pagina 222