161 een zij liet dan liet voornaamste gedeelte in liet bezit van Wolferts erfenis kunnen treden, later hebben zij ook nog zelve een gedeelte daarvan vervreemd. Den 7en Augustus 1493 hebben zij 257 gem. roeden ambachts in Nyeuwerkerk genaamd Oesthouck aan de stad Middelburg verkocht 1). Om intusschen uit het feit van zijn aanmerkelijk gesmaldeeld bezit een verminderd aanzien van den heer van Yere af te leiden, zou evenwel voor barig zijn. Zou men vooreerst al tegenover het geleden verlies in Holland en Zeeland kunnen wijzen op zijn bezit in Vlaan deren, wat betreft zijne positie in Zeeland zal men, gelet op zijne vorstelijke afkomst, zijne nauwe betrekking tot den stadhouder- generaal en vooral zijne hoedanigheid van admiraal van de zee in een tijd, dat de Hoekschen de Zeeuwsclie wateren zoo onveilig maakten, dat men van liet eene eiland niet naar het andere durfde varen 2), terwijl zij op Walcheren geland daar zelfs Vlissingen hebben geplunderd 3) en Westkapelle verbrand 4), wel tot den indruk moeten komen, dat. het bezit van dergelijke hoedanigheden ruim schoots tegen het verlies in goederen moet hebben opgewogen. Als gevolg hiervan zal men zich ook niet aan een anderen indruk kunnen onttrekken n.l. dat het aanzien door Philips genoten meer den bezitter van de hier bovengenoemde hoedanigheden dan wel den heer van Vere heeft gegolden. Als heer van Vere kan dan ook hier slechts dit weinige worden vermeld, dat hij, zooals te begrijpen is in zulke onrustige tijden, de stad duchtig heeft laten versterken, wat door de verslindende aanvallen op de domeinen daartoe vereischt geleid heeft tot de administratieve onafhankelijkheid der stad, en dat hij persoonlijk ook den bloei van den handel aldaar heeft trachten te bevorderen. 1) Leenmannenbrief van dien datum gedrukt bij Boxborn 1 263. Zie voor de grootte Fruin. Leenregisters R no. 918. 2) Reygersbercb bij Boxhorn II 326. 3) 16 Mei 1485, zie id. 311. 4) 24 Juli 1491, id. 328. (Kesteloo Stadsrek. lib 120, verbetert dit in 18 Mei 1492, wat ook overeenkomt met de rentmeestersrekening van Vere van dat jaar. Zie Ermerins 111 Bourgondië 16). Archtef 1930 11

Archief | 1930 | | pagina 223