174 volgende een viertal auditeurs daartoe lieeft benoemd en alle rekeningen over genoemde jaren in den loop van December 1578 tot Juni 1579 zijn afgeboord. Reeds voor bet afhooren der laatste dier rekeningen evenwel had de magistraat van Vere eene hoogst gewichtige beslissing in zake den strijd tusschen de on middellijke belangen der renteheffers op Js heeren domeinen en de nijpende behoeften tot onderhoud der stadswerken genomen. In antwoord toch op eene mededeeling van Jacop Campe, dat Gecommitteerde Raden hem bij missive van 19 October 1578 gelast hadden aan lien over te zenden den staat van „alle de penningen van zijnen ontfanck ende handelinge in de burse wesende ende die voorzeker eerlange inburse zouden mogen vallen ende daerbeneffens het incommen van zijnen ordinaris ontfanck etc.", verklaarden b. en s., dat zij, aangezien er wel 9787 gr. Vis. gemoeid zou zijn met het herstel der stads werken tot in den staat als voor de troebelen en de domeinen eertijds door den markies tot opmaken en onderhoud dier werken waren geconsenteerd, verstonden „in geender manieren van eenige penningen der voorsz. doineynen te willen scheyden niet zelfs eenige rentiers daeruijt betaelt te worden, tenzij eerst ende alvoren de voorn, zeewerken ende andere reparation zulcx gerepareert ende in zulcken staet gebracht zouden zijn gelyck die waren voor date van de voorsz. troublen, gelyckerwijs voor zulcx bij Zijne Excel lentie verstaen wert, ende derlial ven den voornomden rentmeester geordonneert had voor de betalinge vaii eenige rentiers de voorsz. wercken op te maken uijt het incommen van de voorsz. domijnen ende voor zooveel aengaet het voordere in houden der voorsz. missive als namelick van des voorsz. rentmeesters commissie ende instructie mitsgaders zijne gestelde borchtochte over te sende aen de voorsz. Gecommitteerde Raden daer beneffens oock pertinenten staet van de voorsz. domijnen zoo van ontfanck als van uijtgeven, 1) Bovenvermeld request van het stadsbestuur, apostille van G. en R. en aan wijzing van auditeurs zijn te vinden in de domeinrekening van 1571, voorste buitenblad binnenin.

Archief | 1930 | | pagina 236