7500 gulden nog te eischen van liaar, die reeds meer den 50000 gulden extraordinaire schuld ter zake van de troebelen had, terwijl de noodzakelijke uitgaven alle inkomsten zoowel van de stad als van Zijner Majesteits domeinen verslonden. In dit request wordt dan tevens voor de eerste maal bij dit onderzoek gevonden de oplossing voor deze financiëele moeilijkheden opgeworpen, die ten siotte de weg is geweest, waarlangs Oranje zich en zijn geslacht het bezit van Vere heeft verzekerd en daarmede ook een hechten steun voor de overwegende eeuwen durende machtspositie daarvan in Zeeland en daarmede ook in het staatsbestel der gansche republiek, namelijk verkoop. Het slot toch van genoemd request luidt als volgt„ordon nerende hierbeneffens dien van de Rade in Zeelant oft anderen dient behoort de voorscr. soinme (n.l. de 7500 gulden) als ge- confisqueert ende eens tot behouff' der oorlogen betaelt ende op gebracht den voorsz. rentmeester in zijn rekeninge te laten passeren ende daerenboven die voirsz. van der stadt te authoriseren ende accorderen voor de resterende hare tachterheijt ende schulden, daerinne zij (nl. baljuw, burgemeesters, schepenen en regeerders van Vere) verloopen zijn, sooveel van des conincx domeijuen te mogen vercoopen oft beladen als de voirsz. schulden sullen commen te bedragen, dwelck doende etc". Hun verzoek werd ten minste wat het eerste gedeelte daarvan betreft verhoord 's Prinsen apostille van 26 April 1579 bevatte inderdaad een verbod als boven verlangd, doch wat eene beslissing in zake een verkoop aangaat, deze werd door Zijne Excellencie aangehouden advies van de Staten of Gecommitteerde Raden moest eerst worden ingewonnen Daarnaast en ongeveer ter zelfder tijd ontspint zich ook een overeenkomstig verloop van zaken te Vlissingen, alwaar b. en s. den 28 December van hetzelfde jaar den rentmeester van rs konings domeinen binnen deze stad verboden eenige rente te betalen, alvorens de zeewerken dier stad behoorlijk gerepareerd 1) M. S. Vere.

Archief | 1930 | | pagina 238