177 zouden wezen: een besluit woordelijk in zijn tekst afgedrukt bij De van der Schueren x), bij wien ook een aanzienlijk aantal om vangrijke stukken betreffende den verkoop van beide steden met uitvoerige toelichting daartoe te vinden zijn 2), en waarom hier dan ook voor de bijzonderheden van dien verkoop naar dien schrijver en andere bronnen dienaangaande moge worden verwezen. Hier zij slechts deze minder bekende bijzonderheid vermeld, dat, zooals blijkt uit eene commissie van 13 November 1580, door burge meesters, schepenen en raad van Vere verleend aan Pieter ïtey- gersberch en Pieter de Yos, waarbij deze volmacht verkregen om tot 91000 gulden voor de stad te bieden, het stadsbestuur er ernstig over heeft gedacht haar voor zich zelve te koopeu 3), waartoe het evenwel zooals men weet nimmer gekomen is. Zoo werd dan de heerlijkheid Vere, eens eene werkelijkheid, vertoonende liet beeld van een heer en zijne stad, nauw in belangen vereenzelvigd, waarvan de eerste van af zijn burcht zijn stad en stroom weg van toegang voor hun beider wel vaart kon overzien, ten slotte tot eene slechts een onwezenlijken indruk makende verschijning, een gekunsteld iets, hetgeen zijn voortbestaan slechts dankte vooreerst aan deze eene toevallige omstandigheid, dat krachtens huwelijksvoorwaarden van Oranje en Anna van Saksen hunne wettige zonen gerechtigd zouden zijn tot een markiezaat4), en voorts vooral ook aan de behoefte gevoeld door de kleinere Zeeuwsche steden om in de Staten van hun gewest tegenover den anders overwegenden invloed van Middelburg naast zich nog een krachtig tegenwicht te hebben 5), welk tegenwicht tot nog slechts werd uitgeoefend uit naam van iemand, die zich in 's vijands macht bevond, en vanwege iemand, wiens leven voort- 1) Zie id. Brieven en onuitgegeven stukken van jonkheer Arend van Dorp I bl. 313 in Werken van liet Hist. Genootschap Nieuwe Serie No. 44. 2) Idem bl. 353412. 3) M. S. Vere. 4) Zie het extract daaruit in 't Recht van Oranje bl. 138. 5) Dr. K. Heeringa. De leiders der Staten van Zeeland in de jaren 15771580. Archief Zeeuwsch Genootschap 1918 bl. 25. Archief 1930

Archief | 1930 | | pagina 239