BIJLAGE II. (Zie blz. 156.) Denombrement der Hollandsere en Zeeuwsche leenen van Wolfert van Borsele, overgegeven 20 Mei 1476. Wolfart van Borsselen, grave van Grantpre ende van Bouchain, lieere van der Vere, van Zandenburch, etc. doe cond allen luyden, dat ick bij machte van zekeren openen brieve van mandemente mijns geduchts ende souverains lieeren 's hertogen Kareis, hertoge van Bourgoingne, van Lothricke, van Brabant, etc., grave van Hollant ende van Zelant, overal in desen zynre genaden landen van Hollant ende van Zelant onlancx leden gekundicht ende achtervolgende den inhouden derselver overgegeven liebbe ende overgeve mit desen jegen- woirdigen by goeden verclaerse in gescrifte ende dat in handen van Bruninck van Boschuvsen als bewaarder ende garde van den chartren ende registren van Hollant by den voirs. myns geduchte lieeren brieve dairtoe gestelt ende ge- committeert om die tontfangen ende voirt te registreren int register van den leenen van Hollant ende van Zelant bij maniere van denombremente ende die my weder dairaf gegeven heeft zyn brieve van recepisse onder zynen zegel ende hand- teiken alle die parcelen van leenen, ambochten ende tienden, die ic.k van den selven mynen geduchten lieere als grave van Hollant ende van Zelant te leen houdende bin ende dairaf die valuaeie ende wairde gemaict is soe men naest gerarnen kan dat een jair duer tandere dat een min dat ander meer in ponden van veertich grote vlaems in der vormen ende manieren hiermede verclairtEerst die stede ende heerlicheit van der Vere, diewelcke ick te leen houde van der graefiicheit van Zelant tot eenen onversterflicken erfleene mitten driehondert gemeten lants, dair dieselve stede mede gemeerset is, liggende in de prochie van Zandyck,

Archief | 1930 | | pagina 244