183 dairan nyeuwelix geannexeert, ende mitten polders dairtoe behorende mitter hoger justicie, middel ende laghe ende mit allen vervallen, profyten, heerlicheden ende emolumenten dairtoe behorende alse bailiu, scout, burgemeesteren ende scepenen te zetten om eiken recht ende wet te doene, hun luyden te geven auctoriteit assisen van biere ende van wine by my te stellen ten proffite ende oirbair van my ende van der stede sonder elders oirlof te vragen, it. kueren, statuten ende ordinancien te maken om 't welvaren van der stede ende van allen ambochten, neringen ende alle andere smale diensten, dienende ten proffite van den inwonenden jegenwoirdich ende toecomende te disponeren, vrij van allen costen, van den erfnissen, tienden, ambochten, gedyct ende ongedyct, zeedrift, hazen, conynen ende alrehande wilt, die nu dair zyn ende ymmermeer anwerpen mogen, moelenen, veeren, haven, havengeit, havendyck ende al datter hoger justicie toe behoirt ende dat een leenhouder van suiker qualitevt behoort te houden, die welcke voirs. stede ende heerlicheit mit haeren toebehoeren jairlix mach wairdich zijn boven lasten ende oncosten daer wtgaende, dat een jaer duer 't andre omtrent xiiiic der voirs. ponden van veertich groten. Item die zes achtendeelen van der heerlicheit van Abbenbrouck, die welcke ick te leen boude van der graef- lieheit van Hollant tot eenen onversterflicken erfleene, mit zyn andeel in Volgersdyck mit allen vervallen, renten, profliten ende incomingen dairtoe beboerende alse tienden, gorsdycken, putten, palinckbanck, lamtienden, jairschot, maelrye, veer ende alle andere incomingen totter selver heerlicheit beboerende also verre alst mynen voirs. andeele roeren mach, ter cause van derwelker heerlicheit van Abben brouck ende van Velgersdyck ick up mynen andeel hebbe acht ofl thien leenmannen, elck van hunluyden van my houdende drie of vier gemeten leens, diewelke mitten bailiu aldair helpen houden ende bewaeren die justicie van allen

Archief | 1930 | | pagina 245