191 van Arenberge Myereval ende meer andere oic goede vrienden, dienaeren, advocaten ende procureurs van den voirn. partien, dezelve partien van alle bare voirn. questien ende gescillen, indien zy daeraf int vriendelicke niet en veraccordeeren nocli verlyken en conden hem dies gebleven ende gesubmitteërt hadden oinme die rechtelick te henden in 't zeggen ende ordonneren van onsen voirn. cancellier ende luden van onseu voirs. groeten raede, zij als nu bij tusschenspreken ende onderwijs als boven van den zeiven huer questien ende geschillen in 't vriendelic ver accordeert, vereenicht ende verappointiert waren ende zijn in der voermen ende manieren, als dat begrepen ende verclairt stondt in eender cedulle oft Kayer in pampiere, bij den voirn. partijen geexibeert ende overgeleit ende in liuere presencie ende tlmerlieder begeerte gelesen dairaf tinhouden van woirde te woirde hiernaer volcht: Jonclieere Lodewvck van Montfoert, jegewoirdich man ende mambour van myn vrauwe van der Yere, sal hebben ende behouden alle de leenen, renten ende erven, commende van huerer zijde ten las ten ende coinmeren dairtoe dat die verobligiert ende verbonden st.aen ende bleven zijn ten overlijdene van wijlen mijnen lieere van Beveren hueren heere ende man, wiens ziele God genadich zij omme dairaf te gebruyckene ende de vruchten ende incoinmingen vandien te helfene tsint Jans decollacio naest commende X ende twee, alle staten gemaict tsint Omaes, Brugge, Gend ende van de twee jaren gemaict te Meye lestleden onderhouden blivende ende sorterende effect, zonderlinge alzo verre alst angaet den sculden van den voirs. lesten state Guillaume Amaury zal dairaf 't bewint hebben totter vuiler betalinge van dien, ende behouden ende gereserveert de stede ende heerlicheide van Ylissingen oude ende nyeuwe, welke bliven zal om dairaf promptelick te gebruycken in proprieteyt ende usufructe tot proffyte van Adolph van Bourgoingnen, zone van den voirs. wylen heere van Beveren ende van der voirs. vrouwe van der Vere, volgende zeker tractate hierup gemaict ende gepasseert in de voirs. stede van Sintomaes. Item dat de voirs joncheere Lodewyck zal hem mogen nomen ende dragen

Archief | 1930 | | pagina 253