19:2 heere van cler Vere, Westcapple, Domburch ende van Brauwers- haven 't levenlanck geduerende van mijn voirs. vrauwe, zyne geselnede, zonder prejudicie nochtans van den voirs. Adolph als van der proprieteit hem toebehoerende zoe hiernaer geselt wordt noch anderssins. Item dat de voirs. ioneheere Lodewyck zullen toebehoeren alle de meublen ende catheylen, dewelcke myn voirs. vrouwe, zijne geselnede geatimeerd heift totten dage van heden toe ende wesende binnen den lande ende graefscepe van Zeellandt tzij dat deselve meublen commen van barer zijde oft dat die ge- conquestreirt hebben geweest bij wijlen mijnen voirs. heere van Beveren, haer heere ende man. Item'de voirs. joncheere zal bliven vrij, quicte ende ontlast van alle schulden, gemaict bij wijlen mijnen heere van Beveren tzij dat die gemaict zijn voir zijn huwelick oft binnen zijnen huwelicke niet begrepen in de voirs. staten. Item de voirs. vrauwe zal hebben voir alle recht van douarien ende insgelicx de voirs. Joncker Lodewyck voor zyn provisie ende onderhoudenisse huer beyder leven lanck geduerende ende de lancxste levende van hem geheel heffende de somme van twee duysent croenen van achtenveertich groten vlaems tstick tsiaers behoudelick emmers dat in dien 't gebuerde, dat de voirn. Joncker Lodewyck der voirs vrauwe overleefde, behoudende eenige kinderen van hem beyden gecommen zijnde, in dien gevalle deselve Joncheer Lodewyck en sal mair hebben ende gebruycken voir zijn tocht ende douarie zijn leven lanck geduerende de somme van tweeduysent guldenen tot XL groten Vlaeras elcken gulden gerekent, van welcker somme men hemlieden goede zekerheyt doen zal up de voirz. stede ende lieerlichheyde van Vlissingen ende andere landen in Zeellandt in der bester voormen, dat men dat zal moeten doen ende in zulcker manieren, dat deselve myn Joncheere redenen zal hebben des te vreden te wesen, welcke heerlichede van Vlissingen ende andere landen in Zeellandt heer Anthuenis die groete bastaert ende zijn eonsoerten in den name ende qualiteyten als boven als nu voirdan dairinne ende voer verbonden verobligiert ende realicke geypotequiert liebben bij

Archief | 1930 | | pagina 254