193 wille ende consente van onsen, genadegen heere gelick hiernaer dat breeder verclairst staet. Item dat de voirs. douarien ende provisien zullen beginnen cours ende loop hebbende tsinte Kate- rynen dage naest volgende den overlijdene mynen heere den groeten bastaert ende niet eer, nietmin nochtans indien myn voirs. vrauwe storve voir ende eer mijn voirs. heer de groote bastaert, in dien gevalle soe sal de voirs Joncheere Lodewyck commen in die gebruickenesse van zijne voirs. provisie terstont voirs. over- lyden gebuert zynde zyn leven lanck geduerende soe voers. es omme dairaf betaelt te wesen ten tween termijnen int jaer van half jaer te half jaere. Item de voirs. Joncheere zal wechdragen indient gebuerde, dat de voirs. vrauwe zijne geselnede voir hem storve, deene helft van alle den meublen, geconquesteirde ende vercregen goeden, gebleven gemeene tliaren overlijden tusschen hem beyden, indien hij die aenveerden wille, mids betalende die helft van den sculden tusschen hem beyden oic gemeene. Item dat indien van den voirs. huwelicke eenige dochteren commen, dieselve zullen bliven ten laste ende goede wille van den voirs. Adolph hue ren broedere, die die doteren sal naer redenen ende ten discrecie van hueren vrienden ende magen van beyde zyden. item dat mijn voirs. heere de bastaert, myn vrauwe van Ravestein ende myn heere van Berghen als voechden ende toesienders van den voirs. Adolph zullen hebben ende behouden tot proffyte van den selven Adolph alle de goeden, reuten, leenen, erven ende heer- lichheyden, hem toecommen ende bestorven by der doot van zijnen voirs. vader, metten lasten dairup gepasseert ende verleden alzo wel binnen den levene van zynen voirs. vader als sichten zijn overlyden. Item, dat de voirs. Adolph zal bliven waerachtich heere ende proprietaris van den goeden leenen van der Vere, Vlissingen, Westcapple, Brauwershaven ende Domburch, in dewelcke hy ge- vestieht ende geerft geweest es bij zijnen voirs. vader ende moeder gesamender handt binnen huwelicke nair vuytwysen der brieven van der emancipacie ende de erfvenisse dairaf gedaen ende als van alle d'andere goede ende quade leenen, dairaf de voirs. vrouwe Archief 1930 13

Archief | 1930 | | pagina 255