194 negen transport oft gifte gedaen en heift den voirs. Adolph hueren zoene, en zal myn voirs Joncheere niet vercoepen, ver- vremden noch belasten noch oic gedoegen noch consenteeren mijn vrauwe van der Vere zijn huisvrouwe te mogen doen ende zal de voorn. Adolph toot dien noch behouden die huysen meublen, catheylen, conquesten ende vercregen goeden, wesende in de graeflicheit van Artois ende Vlaenderen, metten lasten ende proffyten daernp staende behouden ende gereserveert de rente op de stede van Brugge, die naer de lasten ende assignacien dairup staende geexpireert ende betailt, gedeelt ende ontfangen zal worden half ende half, te wetene bij den voirn. Joncheere Lodewyck ende myn vrauwe zijne geselnede d'een helft ende deselve Adolph d'ander helft, omme vanderselver helft te gebruicken bij den voirs Joncheere ende zynder voirs huysvrauwe ten live van haer alleenlick, ende nair luier overlijden sal de voirs. rente in 't geheel comnien ende bliven den voirs. Adolph. Item mits dat voers. es alle contracten, voirwaerden, ghiften ende doot van liuwe- licke ende andere voir dernessen, gedaen alzo wel tot proffyte van den voirs. Adolph als tot zijnder zusteren ende van een yegelic bijsonder bij hueren voirs. vader ende moeder alzoe wel binnen den levene van deii voirs. heere vader als ziclitent zyn overlyden bij der voirs. vrouwe haer moeder niet begrepen noch gespeciffieert in desen jegenwoirdegen tractaet, zullen bliven in haer craclit ende macht ende sullen sorteren heur vul ende geheel effect, wel verstaende, indien de voirs. Adolph aflivich worde sonder wettich lioer oft erfgenaeme van zynen live commende achter te laten ende datter eenige zoenen waeren commen van den voirs. Jonclieer Lodewyck ende vrauwe van der Vere, deselve kinderen ende alle andere zullen in dien gevalle staen ende commen in hueren rechte, welck tractaet ende vriendelick appointement boven gescreven de voirn. voechden van den voirscr. Adolph sullen den selven Adolph doen ratifieren eude approberen, hij gecoinmen wesende ter oude van zestien jaeren. Naer 't lesen van welcker cedulle ende Kayer de voirn. partien ende elc van hem in al

Archief | 1930 | | pagina 256