199 met wien freule Marie Thérèse de Croeser gehuwd was, bezich tigen, vergezeld door de heeren W. H. James Weale en Karei Verschelde. De heer Weale was bibliothecaris van de National Art Library te Londen en de heer Verschelde leefde in de tweede helft der 19e eeuw te Brugge als een bekend architect en oudheid kundige. Tijdens het bezoek deed de heer Verschelde eene belang rijke mededeeling. Toen hij het verhaal van de verloren acte had vernomen, zeide hij in het bezit te zijn van een afschrift dier acte. Het oorspronkelijke stuk op perkament had hij gevonden in het oude huis der familie De Croeser en wel in eene nis van het groote salon, waar men het behangsel had verwijderd. Daar de inhoud hem merkwaardig voorkwam, had hij de acte thuis geco- pieerd en haar daarna teruggezet op de plaats, waar zij was aangetroffen. De heer Van Caloen de Basseghem deed een afschrift van de copie nemen door zijn zoon Julien, die het heeft bewaard en thans ook het schilderij onder zijne berusting heeft. Het origineel is later nimmer teruggevonden. Dank zij de welwillendheid van den tegenwoordigen bezitter, den heer J. baron Van Caloen de Basseghem, en van den heer Alb. baron Van Zuylen van Nyevelt te Brugge, is het mij mogelijk den inhoud der geheimzinnige acte bekend te maken. Zij is verleden den 31 Maart 1662 voor den notaris Pieter Crabbe te Middelburg. Natuurlijk heb ik onderzocht of diens protocol nog aanwezig is. Wel bleek hij, o.a. in het genoemde jaar, te Middelburg het notarisambt te hebben uitgeoefend, maar zijn archief is helaas verloren gegaan. Ik heb mij veroorloofd in het afschrift eenige kennelijk verkeerde lezingen te herstellen en wij krijgen dan het volgende te hooren. Het opschrift luidt: „Attestatie (van) den heer Panneel en de La Palma voor jonc- heer Pieter van Borssele van der Hooge nopende seker miraculeus Mariabeeldeken". Op verzoek van den heer Van Borssele van der Hooghe getuigen Mr. Daniel Panneel, doctor juris te Utrecht, en de heer Marcus de la Palma, griffier van de kleine zaken te Middelburg, dat zij weten hoe mejuffrouw Johanna Idacco, vroeger

Archief | 1930 | | pagina 261