200 woonachtig te Vrouwenpolder, grootmoeder van Panneei's vrouw, tijdens haar leven een „Marybeeldeken" heeft bezeten, dat Panneel uit haar boedel heeft gekocht. Daarna heeft Panneel het stukje verkocht aan Perdinandus Riemelant, wonende te Veere, als last hebber van den presenten heer Van Borssele. De beide getuigen herinneren zich van oude parochianen te Vrouwenpolder en andere bejaarde personen te hebben gehoord, dat het schilderijtje eertijds heeft gehangen in de kerk te Vrouwen polder doch daar in den tijd van den Beeldenstorm uitgeraakt is en teruggevonden werd op het kerkhof te Vrouwenpolder. Daarna heeft een zekere Parduyn, grootvader van de reeds genoemde mejuffrouw Hacco, het schilderij van de vinders in ruil ontvangen tegen een koppel schapen. Het is vervolgens tot den dood van mejuffrouw Hacco in hare familie gebleven. (Zie de bijlage.) Indien het noodig is de geloofwaardigheid van de acte te ondersteunen wat ik betwijfel, daar zij volkomen den indruk maakt van echt te zijn dan kan worden gewezen op liet feit, dat blijkens de rekeningen van de Geestelijke Goederen in Zee land het grondbezit van de voormalige kerk te Vrouwenpolder in 1576 ter grootte van 130 gemet met een boomgaard van 10 gemet en een kwartier ten behoeve van het land is verkocht aan Jan Hacco, koopman te Vrouwenpolder, die dus blijkbaar een voorvader was van mejuffrouw Hacco, in de acte genoemd, of van haar echtgenoot. Wij kunnen dus nu de lotgevallen van het schilderij volgen tot bijna eene eeuw na den Beeldenstorm, nl. van 1566 tot 1662, het jaar van de acte. Verder is gebleken dat de geslachten Van Borssele en Coninck verwant waren; Jan van Borssele van der Hooghe was gehuwd met de dochter van Mr. Thomas Alexander Goninck, baljuw van Veere, die in Gargon's tijd het schilderstuk 1) De volgende bijzonderheden betreffende de familie Van Borssele van der Hooghe zijn getrokken uit stukken, genoemd in: Beschrijving eener verzameling charters en papieren, afkomstig van jhr. A. W. van Borssele, door R. Fruin en K. Heeringa, (1905 en 1916). De verzameling berust op het Rijksarchief te Middelburg.

Archief | 1930 | | pagina 262