soo de Stadthouder sip 11 wille (alhoewel met des vrous onwille) van haer hadde. De Stadthouder heeft met een blijde ghelaet goedelijck teghen haer ghesproockenWei aen, ghij suit u man hebbengaet binnen, daer suit ghij hem vinden, neemt hem mee. De vrou (eijlaes!) in 't minste niet denckende ofte bevroedende sulcke Barbarische ende ïurcksche wreetlieijt (want wat ist anders?) is innegegaen, ende heeft haren man doodt in de kiste ghevonden. Waerover sij (als wel te dencken is) groot misbaer maekte en in onmacht viel. Maer tot liaer selven komende, is sij niet minder bedroeft als verstoort sijnde, ten huijse uijtghegaen, ende heeft met een grammen moede totten Stadthouder glieseijt: 't Is waer, schelm, ghij hebt mij mijnen man ghegeven, ick salt verghelden, dat beloof ick u. Ende met dien gaf sij dese groote ondaet haer Vrienden ende Maegen te kennen. Dese hebben haer gheraeden totten Hertoge te trecken, ende hem de klachte te doen; ghelijck alst geschiede. De Hertocli dese klachte seer ongeern van de sijne horende, ende vreemt opsiende, kost het qualijck gelooven. Soo dat hij de vrouwe te Hove geboodt te blijven, ende in een ander kamer te vertrecken, op dat de' Stadthouder, die bij gevalle, ende om sijne saken, oock te Hove was ghekomen, daer op mocht verhoort werden. De Hertocli dede hem haestelijck ontbieden, en vraeghde hem in des vrouwen tegenwoordicheijt, of hij haer niet en kende? Hier verschoot de Stadthouder terstont sijn verwe, ende op de voordere klachte gevraecht sijnde, gaf hij misselijcke antwoorde, wankelbaer in alle sijne reden, ende stamerende: ten deele schuit bekennende, ten deele loochnende, dan in alles seer perplex ende bedeest. Soodat den Hertogh wel sach dat het gheen klaer schaep en was. Des hij hem te harder aenginck, ende met de pijnbanck dreijchde. Daer ontsanck hem alle sijn moet in sijn schoenen, ende dede voor den Hertocli een voetval, belijdende alles waerachtich te wesen, dat de vrou tot sijnder beswaernisse daer hadde gheseijt: begherende met dien seer oodtmoedelijck ghenade, ende gheen recht, alsoo hij sijn behoudenisse ende be trouwen alleen op den Hertoghe, sijn gunstigen ende ghenadigen

Archief | 1930 | | pagina 65