4 Heer, was stellende. Den welcken, opdat hij soude mogen winnen, ende ghenade verwerven, seijde dat hij de weduwe ende onteerde vrouwe, ter eeren wilde brengen, ende haer tot eenen geechte wijve trouwen. Daer de vrou in 't eerste niet toe gesint en was, ende en wilde den snooden dief van haer mans leven ende haer eer, tot gheen man hebben, dan in 't lest door tusschen spreecken ende ghestadighe aenporringhe van des Hertoogs Raets-Heeren ende Hovelinghen (daer onder eenighe onghetwijfelt des Stadthouders vrienden waren) worde sij soo wijde ghebrocht, dat sij haer liet ghesegghenterwijl haer soo schoone conditiën voorgedragen werden, ende de Hertoch oock selfs sulcx scheen te begheeren. De houwelijkxsche voorwaerden werden datelijck beschreven bij een Notaris: ende de Hertoch gheboodt dat sij malkanderen hier op de handt souden ghevenende sprack tot den Stadthouder Ghij Bruijdegom suit hier moeten toesegglien ende belooven, dat, inghevalle soo ghij eerst komt te overlijden sonder kinderen, dat dan dese uwe Vrou erfgenaem sal wesen van alle uwe goederen, roerende ende onroerende, geen uijtghesondert, Daer de Stadthouder in tevreden was, ende beloofde sulckx ghewillichlijck. Daervan werden met kennisse van ghetuijgen, bij de Notaris brieven ghe- maeckt. Dit aldus gedaen sijnde, keerde de Hertoch hem tot de vrou, ende seijde: Seght mij, zijt ghij nu voldaen? Ja, antwoorde de vrou. Daer de Hertoch weder op seijdeMaer ik ben niet voldaen. Ende midtsdien heeft hij den Stadthouder buijten weten van de vrouw, naar Zeelandt doen voeren, ende geboden, datmen hem in de gevanckenisse, ter selver plaetse, daer hij de Man hadde doen ombrenghen, oock rechten ende in een doot-kist leggen soude. Doe is de vrou, nergens af wetende, derwaert ghesonden, daer sij haer anderen man in ghelijcke ghestaltenisse ghevonden heeft, als den eersten. Hetwelck haer wel onversiens overcjuam. Dan ick achte niet dat dese rouwe soo groot was, als de voorighe wel is geweest. Evenwel is sij korts daer naer sieck te bedde ghevallen, ende ghestorvenmet haer tweede houwelijck dit ghewonnen heb bende, dat haer kinderen van haeren eersten man door dese vreemde

Archief | 1930 | | pagina 66