38 nemen om de werken voor gezamenlijke rekening uit te voeren, maar die van Arneinuiden verklaarden „dat de stadsgelegenheid zoo sober, en alle de wereld ook bekend is, dat het van stads- of gemeentewege onmogelijk is iets bij te brengen, dat het voorge nomen werk zoude kunnen vorderen, als alleenlijk den extraor- dinarissen ijveren attentie, die zij altijd gehad en ook boven ver mogen getoont hebben tot vorderinge van de stad en 't gemeene welvaren." De werken zijn daarop geheel voor rekening van Middelburg aangelegd, want die stad zag zich genoodzaakt in 't belang van haar eigen haven en van de vaart naar Rammekens, alle mogelijke middelen tot diephouding van het vaarwater bij Arnemuiden aan te wenden, want in geval dit verlandde zou de schuring van het water door het kanaal van Welzinge allengs verminderen en de opslibbing in nog veel erger mate dan thans reeds het geval was, toenemen. Den 24 Mei 1624 was er een commissie van onderzoek uit Middelburg geweest om de houwers en het kanaal door de Lein- merplaat te visiteren. Bij dat onderzoek was gebleken dat de meeste houwers tot gelijk de sluisdorpels waren opgeslibt en er handen aan het werk moesten geslagen worden om die kunst werken in bruikbaren staat te houden. Overigens was de toestand van het kanaal bevredigend en dit met schepen goed bevaarbaar 2). Toch moet de vaargeul een tiental jaren later weêr zeer ondiep zijn geweest; want den 26 Juni 1635 verzochten de bewoners uit den in 1631 bedijkten Sint-Jooslandpolder aan Wet en Raad van Arnemuiden om eenig steengruis te mogen halen, om naast het Goesche hoofd een doorgang te maken om met paarden eu wagens gemaklijk in de stad te geraken „om te kerke en meulen te commen." 3) Uit dit verzoek blijkt, dat het reeds toen mogelijk was van uit den Sint-Jooslandpolder met paard en wagen over de schorren 1) Resolutiën tea Rade van Arnemuiden, 27 April 1620. 2) Resolutièn ten Rade van Arnemuiden, 9 Mei 1624. 3) Resolutiën ten Rade van Arnemuiden, 26 Juni 1635.

Archief | 1931 | | pagina 100