39 en slikken bij laag water tot aan de vaargeul vlak voor Arne muiden te komen en bij eenige verharding met puin, door die geul tot in de stad te rijden. Het is mij niet gebleken of het verzoek is toegestaan. Naar aanleiding van het hiervoren vermelde, door de regeering van Arnemuiden den 17 Januari 1615 aan de Staten van Zee land gevraagde subsidie in de kosten van het graven van een kanaal door de Leminerplaat, werd door dit College eene com missie van onderzoek benoemd naar den toestand van de vaar waters in de omgeving van Sint-Joosland. t) Door deze commissie werden na gedaan onderzoek twee rapporten uitgebracht. Het eerste den 19 Mei 1615 is geteekend door Cornelis Zoetwater en H. van Thuijl van Serooskerke en luidt als volgt: „Sommieren kort verklaar aan de Ed. Mog. Heeren Staten van Zeeland, be nevens de visitatie van het diep omtrent de stad Arnemuiden en belangende de geconcipieerde nieuwe kille te delven deur de Lem- merplate, bij ons dit onderteekend hebbende den 19 Mei 1615, gevisiteerd tot voldoeninge van de resolutie van de Ed. Mog. Heeren voorschreven, van datoen achtervolgens de meerder last van Haar Ed. Mog. van den 11 Mei voorschreven." Nadat de heeren der commissie zich naar Arnemuiden hadden begeven, zijn ze geassisteerd met den Bailliu, Burgemeesters en Schepenen van Arnemuiden, gevaren met een roeiboot tot tegen het schor Ten Halven Crijte omtrent het oude wachthuis, zijn van daar samen gegaan tot op de kant van de plaat aan het diep, loopende naar 't gat van ter Veere, en bevonden dat het meiland daar steil stond en dagelijks afbrak. Bij peiling bleek dat daar vijf a zes vademen diepte was, maar tien of twaalf roeden uit den kant maar drie tot drie en een half vadem. Verder hebben zij zich tegen den stroom of de ebbe, die uit het Schenge kwam, laten oproeien en dan met de boot zich weder laten afdrijven tot tegenover de Lemmerplaat, tot ongeveer acht a tien roeden van het land „alwaer deselve schuite met de neer 1) Rijks Archief. Handschriften Verheye van Citters. Portef. 5, Gemeenten.

Archief | 1931 | | pagina 101