43 tot schuring van het diep en het wegnemen van het „accres" vóór Arnemuiden. Ondanks het maken van allerlei kostbare werken als houwers, hoofden, dammen, rijsbermen, enz., kon men slechts een vaar water voor schepen met geringen diepgang in stand houden. De verlanding ging steeds voort en omstreeks 1630 was Sint-Joosland tot een rijp schor ter grootte van ongeveer 700 gemeten aange groeid en tot indijking geschikt geworden. In Zelandia Illustrata, deel I blz. 775, vindt men vernield, dat de Heeren van 's-Heer-Arendskerke reeds in 1604 de indij king van Sint-Joosland zouden ondernomen hebben, dat zij octrooi verkregen in 1611, Groot Placaatboek deel II blz. 18411844, en dat de indijking volgde in 1631. Deze mededeeling is niet geheel juist. Het octrooi van 1611 voorkomende in het Groot Placaatboek deel II blz. 1841—1844 heeft betrekking op de in dijking van den Nieuwen Kraaijertpolder in 1612. In het request van Ambachtsheeren tot bedijking van dezen polder in 1604, komt het volgende voor: „Ende alsoo de voors. gorssingen voor dezen noyt en zijn bedijkt geweest, ende dat de supplianten bevinden bij drie distinete octroijen gegeven tot be- dijcken van de verscheijden gorssingen van gelijcke nature ende conditiën, dat van de thienden aldaar vallende aan de Graeffe- licheyt jaerlicq bij den Ambachtsheeren betaelt wert eene recog nitie ofte pencie nacr uijtwijsens de extracten, hier medegaende, zoo presenteren zijluijden jaerlicq aen de Graeffelicheyt mede te betalen drie grooten Vlaamseh van elck gemet theijnden mits voorts deselve te houden en besitten voor hen ende lieuren naer- comelingen gelijck andere thijnden gehouden ende beseten werden. Doch versoucken dat UE. Mog. deselve pensie ofte recognitie voor gelijcken tijt van jaren zal gelieven te remitteren en quijt- schelden, alle 't welck doende etc. Bij laste ende commissie van de voors. Ambachtsheeren Corns. Watervliet, Huijssen 1604," 1) Rijks-Archief. Bijlagen notulen Staten van Zeeland 1604, no. 910.

Archief | 1931 | | pagina 105