48 zij ons te kennen hebben gegeven, dat zij wel genegen zouden zijn den Sint-Joostpolder, liggende over Arnemuiden, te bedijken maar alzoo Jt zelve zeer lastig en kostelijk zoude vallen, door dien dezelve gorsinge als een eiland rondom aan de zee gelegen zijnde, niet en zoude kunnen beverscht worden, dan met groote kosten, mits de zware lengte van dijken, die daaraan rondom gelegd en onderhouden moeten worden al op een klein getal van omtrent zeven honderd gemeten. En dat mede tusschen de Gra felijkheid ende hunne remonstranten een different is aangaande de tienden in den rinck van Borsselen geënclaveert uit ambachten van gelijke nature als dit ambacht van Sint-Jooslant is, in den jare 1616 gedijkt, dat zij difficulteijt waren makende deze dijkagie aan te vangen, ten ware hun de tienden volgden, en 't voor schreven different alvorens bij eenig expediënt ware afgedaan, als mede dat hun voorts tot het dragen van de kosten worde vergunt vrijdom voor eenige jaren van den impost op de hoornbeesten en bezaaide gemeten, van den honderdsten, dubbelen honderdsten, veertigsten, zestigsten en tachtigsten penning en dergelijke andere voordeelen als men gewoon is den indijkeren van nieuwe landen te vergunnen, welken aangemerkt: Zoo is het, dat wij alvorens hierop gehad hebben de respectieve adviezen van die van onze Rekenkamer van Zeeland, 1) van den Rentmeester-Generaal van de Grafelijke domeinen van Zeeland Bewesten-Schelde, den voor schreven Ambachtsheeren gegunt en geaccordeerd hebben, gunnen en accorderen mitsdezen, octrooi om de voorschreven gorsinge van Sint-Jooslant te mogen bedijken, en om dezelve daartoe te encourageeren hebben den remonstranten om goede redenen en consideratien toegestaan, zoo wij toestaan mitsdezen, de tienden over denzei ven nieuw te bedijken polder van Sint-Joosland voorschreven, mits dat zij en hunne nakomelin gen of actie van hun hebbende, gehouden zullen zijn de voor schreven tienden mitsgaders het ambacht dat zij zullen indijken 1) Dit advies is niet meer aanwezig. De eerste Adviesboeken ontbreken. De nog bestaande beginnen eerst met het jaar 1636.

Archief | 1931 | | pagina 110