50 den voorschreven Rentmeester Bewester-Schelde te leveren een anthentyk dubbelt om dezelve in de steenrolle bekend gemaakt en diensvolgens daaraf de verleytbrieven verleent te worden, alles ten hunnen koste en op pene van te verliezen 't effect van de beneficien van dezen onzen oetrooie. Des zullen de remonstranten voor 't eerste van de rechten van verhef en overzetterij der voor schreven Ambachten en Thienden vrij zijn invoegen als zij over den polder van den Craijert daaraf excempt zijn geweest. Des worde deze geregistreerd in onze voorschreven Rekenkamer en ten comptoire van den voorschreven Rentmeester Bewesten-Schelde, 't welk gedaan ordonneeren wij allen en een iegelijk dien dit eenigsints zou mogen aangaan den remonstranten het volkomen effect van dezen onzen oetrooie te laten genieten en gebruiken, zonder hun daarin te doen eenig hinder of moeienis, ter contrarie. Aldus gedaan ter vergadering van de Heeren Staten, onder 't zegel ter zake 's lands voornoemd in 't hof van Zeeland tot Middelburg, op den 24 Februari des jaars onzes Heeren en Zaligmakers Jesu Christi 1631." De bedijkingswerken werden in hetzelfde voorjaar van 1631 ondernomen, maar zooals reeds hiervoren is opgemerkt ontstond daarover tusschen de bedijkers en de regeering van Middelburg een proces, omdat laatstgenoemde beweerde, dat een deel der in te dijken gronden haar als eigenares van den Stinekaert zou toe- behooren. Eene Acte van protest van de Heeren Tresauriers der stad Middelburg tegens de bedijkers van Sint-Joosland, d.d. 29 Mei 1631, luidt als volgt: 1) „Op heden den 29 Mei 1631 compareerden voor mij Jacob Crijssens, notaris publiek bij den Hove van Holland, Zeeland en West-Vriesland, geadmitteerd binnen de stad Middelburg re- sideerende mitsgaders voor de nagenoemde getuigen, de heeren Izaak Iemants, Pieter van Essen, Mr. Johan Huissen en Mr. Apolo- 1) Oud Archief van Middelburg. Stukken betreffende de bedijking van den Stinekaert en andere, 16031739.

Archief | 1931 | | pagina 112