87 kende uit het diep, genaemd het Crancktve, van het westeinde van Sint-Joosland van oude tijden heeft geloopen een sloe, genaemd het Slijckgat, die uitviel, nevens den voorschreven Stinckaert op het Tolhoofd, zuid van Arnemuiden bij den ineulen en dat het zelve Slijckgat van omtrent vijf en twintig jaren geleden, zulks is verslijmd, dat er alleenlijk een gat bleef, daar men nog in kon visschen maar niet doorvaren," en verder: „dat wanneer de aan wassen van den Stinckaert begonnen te begroeien de pachter van den Stinckaert dezelve met zijn schapen heeft beweid, maar dat de schapen van de eigenaars van Sint-Joosland, daar nooit op zijn geweest, en dat al dezelve aanwassen en gronden aan de oost- of noord-oostzijde van den Stinckaert niet en zijn genaamd geweest met den name van Sint-Joosland", enz. O Eindelijk werd den 27en Januari 1643 door Burgemeesters en Regenten van Middelburg aan de EdelMogende Heeren van den Hove in den Haag, het volgende schrijven gericht. 1) „Alzoo wij verstaan door onzen procureur De Roden, dat de zaak, voor U. Edelmogende hangende ongedecideerd tusschen ons en de Ambachtsheeren van Sint-Joosland, bij dezelve Ambachts- heeren zeer werd vervolgt en ons niet wel mogelijk is met hun daarin te gaan pari passu, vermits van dengene, die den procureur Van Rhijn in zijn ambt is gesuccedeert, die alle de contra stukken, ons toebehoorende, ten deele turpiter had verkocht, ten deele ge- dissipeerd en zulks bij ons zeer bezwaarlijk zijn wedergekregen, ten anderen, dat de voorschreven zaak bestaande geheellijk in feiten en subtile aanwijzingen van limieten, wij tot nog toe onze advocaten tot het maken van een advertissement geen volkomen instructie hebben kunnen geven, gelijk nogtans tot verdediging van ons goed recht wel behoorde, en dat bovendien volgens het schrijven van denzelven onzen procureur tamelijk apparentie werd gegeven tot accoord, willen wij dienvolgende UEd. Mog. zeer 1) Als voren. Stukken betreffende de bedijking ven den Stinckaert.

Archief | 1931 | | pagina 149