100 gegeven door Dr. J. de Hullu en Ir. A. G. Verhoeven, waar men op blz. 281 v., het volgende leest: „Als dan een nieuwe dijckagie volmaeckt ende geëffectueert is, naer dat er veule inne dijoken, soo set men het lant in cavelinge een iegelijcken soo veele meet- getaelen als een ijgelijck in de groote toecomen mach, oft de heeren oft ambachtsheeren vercoopent te dijckene met den hoop oft met houven lants, elcke houve van de groote van 75 gemeten, zoo ghij hiervoren in diversche uijtgeven van gorsen, uijtergorsen oft landen gehoort meucht hebben. Het cavelen gaet nu wat vreeinpt te werck, hier voortijts hebbe ick weten useren dat men het landt in drije estimeerde oft prijseerde, te weten: de goede harde groese was het hootlandt; nijeuwe jonge segge, hempt oft riet, wat dinne van cleije zijnde, was het middel lant; de blijcken oft santplaeten die binnen der dijckagie vielen waeren het volgerlant; in effecte soo werd het landt in drijen gecavelt ende soo wert het lant geleken ende geextimeert, zoo na men coste, dat bijcans een iegelijck innemer ende bedijcker even goet lant bequam. Maer nu en useert men maer twee soorten van lande int cavelen, te weten hootlandt ende volgerlant voegende het middellant aen de hootcavel, soodat een hootcavel somtijts geheel middellant valt ende uijtgedeijlt wordt voor hootlant, waerdeur int cavelen dien cavele somtijts een groote merckelijke somme beter is dan d'andere, soodat degene die zulcken middellant voor hootlant hebben moet ende ten deele valt, deurdien hij alle zijn gereet geit daeraen gehangen iieeft, somtijts daerinede geschent is, want de jonge segge hempt oft rietlant dun van erffve, oft rauwe slijcke al sijnse wat diep van cleije dezelve terstont gebroken zijnde met den plouch en brengen geen vruchten voort die duegen ende zijn met het breecken een langen tijt geschent ende geposponeert van heure vruchten. Die prouffijt van sulcke jonge landen doen willen moeten 't selve laeten beweijden met beestkens oft schaepkens ten minsten vier oft vijff jaeren lanck, geduerende tot dattet een 1) Zie over Aiidries Vierlingh de Inleiding van dit werk door Dr. J. de Hullu.

Archief | 1931 | | pagina 162