107 Nisse, Heer van Nisse, de hofstede „Trio"op kavel no. 7 volgerland, de heer Jeremias van Tuijl van Seroosketke, Heer van Tienhoven en Bruëlis, de le hofstede ten westen van den Bersten weg; op kavel 110. 9 volgerland, de heer Cornells Balthasar, de 2e hofstede ten westen van den Bersten weg; en op kavel no. 11 volgerland, de heer Joan van Ileijgersberg, de hofstede „Zeldenrust." Ook zullen op het, voor het stichten van een dorp afgekaveld terrein, in het westen van den polder, weldra arbeiderswoningen verrezen zijn ter bewoning van de op de boerderijen benoodigde landarbeiders. De in 1918 afgebroken herberg „de Witte Zwaan", was een grooter huis dan de overige woningen en bestond uit twee vertrekken, waarvan het voorste tot woonvertrek en het achterste als gelagkamer was ingericht. Uit gebouw is hoogst waarschijnlijk wel het eerste huis van het dorp geweest; het is van 1669 tot 1816 als parochiehuis van Sint-Joosland gebruikt geworden. Ook werden daar de vergaderingen van ingelanden van de polders Oud- en Nieuw-Sint-Joosland tot den 21 Mei 1915 gehouden. Van de geschiedenis van den polder uit den eersten tijd na zijn bedijking is bijna niets bekend. De eerste notulenboeken zoowel als de rekeningen ontbreken in het archief van den polder; het oudste stuk, een notulenboek, begint eerst met den 22en Mei 1754'. Ook in het archief der vereeniging van Ambachtsgerechtigden van 's-Heer-Arendskerke c. a. is niets, b.v. betreffende de uit voering der bedijkingswerken, de verkaveling van den polder, enz. te vinden. Toch kan wel worden aangenomen dat geen buitengewone voor vallen bij den Sint-Jooslandpolder zijn voorgekomen. Hoewel de 1) Op de hiervoren genoemde kaart van den polder Sint-Joosland no. 457 van den Inventaris van kaarten en teekeningen door C. de Waard, zonder naam- of dagteekening maar welke vóór 1644 moet vervaardigd zijn, daar de „Stinckaert" er nog oubedijkt op voorkomt zijn de acht genoemde hofsteden reeds aaugeteekeud

Archief | 1931 | | pagina 173