112 la Rue" gaven terstond uitkomst over de identiteit van den man, die de manuscript-aanvullingen van De la Rue had afgeschreven en bijgewerkt, daar de beide bandschriften volkomen gelijk waren. Bovendien bewees een examinatie met authentieke schrifturen, dat het andere achttiende-eeuwsche handschrift dat van De la Rue was. Nu restte nog na te speuren van wien het derde, het negen- tiendsche eeuwsche schrift afkomstig was, dat weer hetzelfde bleek te zijn als dat der twaalf bladzijden achter Boddaert's „Aantee- keningen van allerhande nature." De sleutel hiervoor werd in het manuscript „Byvoegselen op De la Rue" zelve gevonden. Op pagina 8 namelijk wordt gesproken over een door den fijnschilder Anthony van Dam vervaardigde geslachttafel van het huis Nassau, welke na den dood des vervaardigers door zijn erfgenamen aan den stadhouder Willem den Vierden is aangeboden, die hen uit erkentelijkheid daarvoor een zilveren koftievaas, waarin des Prinsen wapen en een opdracht gegraveerd waren, vereerde. Naast deze aanvulling staat in het negentiende-eeuwsche schrift: „Antoni van Dam was mijn oud-grootvader van 's moeders moeders zijde (mc). De zilveren koffyvaas is den één July 1787 te Middelburg bij gelegenheid van de plundering van mij u's vaders huis ver brijzeld en in één geslagen. A. W. Philipse." Waar dezelfde personen aan deze manuscripten gearbeid hebben, blijkt dus, dat de „Bijvoegsels op De la Rue" en de „Aantee- keningen van allerhande nature" wellicht als deelen van een wie weet hoe belangrijke collectie Zelandica, na Boddaert's dood in elkanders gezelschap gebleven zijn, doch tevens leveren ze ons het bewijs voor een nooit geuite veronderstelling, dat ook Mr. A. W. Philipse, de bekende Middelburgsche rechtsgeleerde, die het bracht tot President van den Hoogen Raad der Nederlanden en op den 18deu Februari 1845 te 's-Gravenhage stierf, zich met de completeering van De la Rue's werk heeft bezig gehouden, terwijl hij hieromtrent noch met een der Te Water's evenmin

Archief | 1931 | | pagina 178