9 gheven van den voirschreven tienden, die hij cofte jeghens Pietei Bruijszoone, legghende in Ser-Aerndtskercke ende op 't sand voir Arnemuden, twaelff penninghe Hollandts, ende van de tienden in Avensand alse langhe alst bedijckt es, vier penninghe Hol landts. Yoirdt sail hij ons jaerlijoks te paghte gheven van der thiende voirschreven, die Pieter Colijnszoons was, neghen penninghe Hollandts, dit coemt all in somme flat hij jaerlijoks te pachten gheven sail vijff ende twintich penninghe Hollandts. In oirconde etc. ghegheven in Middelburch des Donresdages na halfvasten, in 't jaer ons Heeren duijsendt drije hondert drije ende twijntich." 2o. t) „Wij Willem Graeve van Heijnnegouwen etc. maecken condt etc. want Pieter Colijnszoone van Ser-Aerntskercke, alrehande tiende van ons in pachte heft Sheraerntskercke op 't sand voir Arnemuden ende in Avensand, daer hij heeren Pieters brieve van Leijden ons Rentmeijsters was, off hadde, ende hij dien tiende in s-Her-Arntskercke voirschreven bij onsen wille vercoft hevet Hughen Wreden zijnen broeder ende ons sijnen brijeve voirschreven opge- levert hevet soe bekennen wij hem van ons in pachte te houden, behouden elcken anderen sijus rechts, één gliemeth ende vijfftich roede tienden op 't sand voir Arnemuden ende daer sail hij ons off jaerlijks te pachte gheven drije penninghe Hollandts, ende twee hondert roede tienden in Avenzaud, daer zal hij ons off jaerlijcks te paehtegheven alse langhe, alst bedijkt blijvet ende 't coerne draeghet, vier penninghe Hollandts. Dit coeint in summe dat hij ons jaerlijcx te pachte gheven sail zeven penninghe. Hollants, ende desen tiende sal hij houden ende besitten in aire manieren als die brijeff houdt, die bij wilcore van ons ende van onsen mannen van Zeelandt daerof gemaeckt ende bezeghelt es. In orkonde etc. Ghegheven in Middel burch des Vrijdaghes nae halfvasten, int jaer ons Heeren duijsent drije hondert drije en twintich." 3o. 2) „Wij Willem Graeve vau Hevnnegouwen maecken condt, etc. want Pieter Bruijszoone van Ser-Aerntskercke voir 1) Afschriften der Leenbrieven enz., EL 13 fol. 71. 2) Afschriften der Leenbrieven enz., EL 13 fol. 71.

Archief | 1931 | | pagina 69