11 kerke en op Arnemuiderzand, moest hij twaalf penningen Hol- landsch betalen, en voor die in Ovezande zoolang als bet be dijkt was vier penningen. Hieruit blijkt dus, dat Ovezande bedijkt land was, en daar nu 's-Heer-Arendskerke, dat ook bedijkt was, en Arnemuiderzand met Ovezande in eenzelfden zin genoemd worden, lijkt het meer dan waarschijnlijk dat ook Arnemuiderzand bedijkt was. t) 2o. Pieter Colijnszoon van 's-Heer-Arendskerke had aller hande tienden van den Graaf in pacht, in 's-Heer-Arendskerke op Arnemuiderzand en in Ovezande. De Graaf bevestigde, dat hij van hem in pacht zou houden één gemet en 50 roeden tienden op 't zand voor Arnemuiden, voor een jaarlijksche pacht van drie penningen Hollandsch, en 200 roeden tienden in Ovezande, waar hij jaarlijks voor moest geven vier penningen Hollandsch, zoolang als het bedijkt was en ,,'t coerne draegt", dus koorntienden. 3o. Graaf Willem van Henegouwen zegt, dat Pieter Bruijszoon van 's-Heer-Arendskerke hem berichtte verkocht te hebben aan Janne Bruijszoon, zijn broeder, het derde deel van zijne tienden, die hij van hem den Graaf in pacht had, nl. 5t/2 gemet en een vierendeel, liggende in 's-Heer-Arendskerke, en van l1/, gemet en een vierendeel op het zand voor Arnemuiden en van een gemet in Ovezande. 4o. Graaf Willem maakte bekend, dat Dierick Florijs, Heeren Gilliszoonszoon uit den Polder, van hem had gekocht 67 gemeten en een half en 61 roeden ambachts in 't oude Ambacht van 's-Heer-Arendskerke. Idem in 't nieuwe Ambacht van 's-Heer- Arendskerke „dat es te wetene op 't sandt van Arnemuden ende op Avensandt" 16 gemeten ambachts, die zal men rekenen twee gemeten voor één in 't oude land, die maken acht meten en een vierendeel. De prijs bedroeg 22 d. groote. 1) De polder Oud-Ovezande is bedijkt in 1280, Nieuw-Ovezande in 1396, Zei. 111. deel II, blz. 104. Op Heinkenszand zijn bedijktde polders Vlaauderken 1258. Oudeland 1289, Oude en Nieuwekamer 1300, Zuiderland 1358 en Oosterland 1370. Zei. 111. deel II, blz. 99.

Archief | 1931 | | pagina 71