13 „Aelbrecht bij Gods genaden Palsgrave op de nRijn, Hertoghe in Beijeren, grave van Henegouwe, van Hollandt, van Zeelandt ende heere van Vrieslandt, doen eondt allen luiden, dat wij een over dracht gemaekt hebben bv onzen rade met heeren Claes van Borssellen, heer van tCortkene, heer Pieter van Schenghen, Jan van Schengen, Colijn Hughe Jan Jan Arendtszoon, Wisse Jan Aicndtsoon, ïloris van den Poele, Wolfaerde van den Poele, ende Pieter Coleyns van den Brayne, in allen manieren als hier naer ghescreven staedt. Lu den eersten zoe sullen dese heer schippen voorscreven dat oude landt van tSeraernoudtkercke be houden ende besitten in allen manieren alst huer ouders tot deser tijd toe beseten hebben, dat es te verstaen, dat zy ende hor ouders beseten hebben, met drie honderd gemeten steeenschietende alst tfry mede gaedt. Ende als die heerschippen het vry behouden, soe en schiedt daer nyet te steene, ende soe est al vry. Ende in desen selven rechte souden sy behouden Zeelnisse, Anckeverepolder ende Koesaert, waert dat zy gedyckt worden, alsoo verre alst der heers- cippen van tSarendskereke toebehoort heeft; voerd soe est voer- waerde dat dese voorscreven heerscippen ende hor naecommelinghe Heynkensandt, Ovesandt ende Armudezandt, behouden sullen ende besitten, zy ende hor naecommelinghe met allen aenwerpen, die daer an aenvallen moghen ende steennisse tusschen Walcheren, Borsellen ende Zuvtbevelandt, behoudens ons rechts ghelijck den anderen polderen voorschreven, ende dat zal weseu in deser ma nieren, dat alle polres die VII jaer versch geweest hebben, sullen na desen tyt, zoo wanneer ons bede gegeven wordt ende tfry medegaedt, ten vollen schoete staen, ende als die heerschippen hoor vrij behouden, so zullen de heerscippen voors. half tscodt 1) In de Kroniek van Smallegange blz. 737 leest men het volgende: „De eerste stichter dezer heerlijkheid Arendskerke is geweest Heer Arent, een machtig Ridder, die nog leefde in 't jaar 1140. Zijn zoon, ook Heer Arent bijgenaamd van der Goes, eveneens ridder, stierf in 't jaar 1183, nalatende vier zonen, die zijne ambachten deelden in 's Heer-Arendskerke, Heiuksnszand, Avesaut, Arnemudesant, Koeswaert, Anckevere en Zeelnisse, want het hem in dien tijd overal toebehoorde". De heerlijkheid 's-Heer-Arendskerke wordt reeds in een charter van Albrecht van Beieren van 1305 het oude land van Ser-Aernoutskerke genoemd (Zei. 111. deel II, blz.'85)

Archief | 1931 | | pagina 73