17 liet volle bezit van: Ten eerste, enz.; ten tweede: van de schorren en gorsingen west-, zuid- en oostwaarts van het zoogenaamde Nieuw- land tegen den Molen - Nieuw- Sint-Joosland - Rapenburg - en tegen een gedeelte van den Suzannapolder gelegen, en welke zich van de oude uitwatering de Lemmert, tot aan de scheiding met Nieuwerkerkeambacht in den Suzannapolder zich uitstrekken. Zijnde de eerste als tweede partij appendentien van bunlieder opgenoemde ambachten, maar thans behoorende de eerste partij onder de cummune van's-Heer-Arendskerke,Heinkenszand,'s-Heeren- hoek en Ovezande, canton lleinkenszaud, arrondissement Goes, en de tweede partij onder de commune van Sint-Joosland, canton Vere, arrondissement Middelburg" enz. Cit bovenstaande blijkt, dat ook de heer Verheije van Citters de meening was toegedaan dat Arnemuiderzand en Sint-Joosland hetzelfde was; want hij schrijft Arnemuiderzand „alias Sint-Joos land", enz. In de terechtzitting van de Arrondissementsrechtbank te Middel burg van den 21 Februari 1866, waarin vonnis werd gewezen in de procedure tusschen het Domeinbestuur en de ambachtsheeren van 's-Heer-Arendskerke c. a., over het eigendomsrecht op de opwassen in het Sloe, en waarbij den ambachtsheeren het recht van eigendom op die opwassen werd ontzegd, wordt ook bovengenoemde memorie van Verb eye van Citters aangehaald, want we lezen o. a. „de Rechtbank enz., overwegende dat het echter zeer aannemelijk is wat door Verheye van Citters in zijne Memorie van het regt van eigendom op alle aanwassen schorren en zoovoorts, blz. 20; en door Ab Utrecht Dresselhuijs in zijn werk getiteld: de Provincie Zeeland in bare aloude gesteldheid, blz. 135 wordt beweerd, dat namelijk het oude Sint-Joosland uit den reeds in den giftbrief van 1395 gemelden opwas Arnemuiderzand is ont staan", enz. 1) 1). Rechtsgeleerd Bijblad, deel 18, blz. 237. Geschiedenis en Plaatsbeschrijving van de gemeente Nieuw- en Sint-Joosland, door A. Walraven en P. P. Polderdijk, blz. 189. Archief 1931 2

Archief | 1931 | | pagina 79