19 de visscherij van Sint-Joosland melding gemaakt. In de volgende rekening van 1517'48 fol. 85 vindt men vermeld de ver pachting „van de Visscherij van de plaatsen genaamd de Piet, de Lemmer, de Hoochplate onder Borsselen, de plate van der Goes en de Ingelse reede, gelegen vóór en omtrent Armuijden, zoo verre de K. M. als Graaf van Zeeland daarin gerecht is, dewelke Gorneli Lieins, wed. wijlen Jan Laureijszoon, gezeit In de gans, van dezen rentmeester in pacht genomen heeft eenen tijd en termijn van twee jaren achtereenvolgende, ingaande Kers misse 1547, voor de som van vijf ponden grooten vlaamsch" enz. In de rekening van 154849 vindt men dezelfde post in de ontvangsten, en in die van 1549'50 fol. 91, wordt verantwoord de ontvangst van twee partijen visscherij; n.l. van de visscherij „van der plate genaemt D'Ingelsche reede, liggende tegenover ende omtrent d'oppositijt van llammekens, en van de visscherije ge naemt de Piet, de Lemmer, de Hoochplate onder Borsselen, der plate van der Goes, en de Bartsche (lees Veersche) plate, gelegen vóór en omtrent Armuijden." In 1552 werd voor zeven jaren opnieuw verpacht „de visscherij van de plate, genaamd D'Ingelsche reede, mitsgaders die Piet, de Lemmer, die Hoochplate onder Borsselen, die plate van der Goes en die Bartsche (lees Veersche) plate te samen." Deze pachttennijn eindigde Kerstmis 1559. De volgende pachttijd begon met Kerstmis 1559 en eindigde Kerstmis 1566. Na het eindigen van dezen pachttijd werd de visscherij opnieuw verpacht voor zeven jaren; waarvan de eerste pachttermijn, verschenen met Kerstmis 1567, in de rekening van dat jaar wordt verantwoord. Ook in de rekeningen van 1568, '69 en '70 wordt dezelfde post verantwoord, terwijl in de rekening, eindigende den laatsteu December 1571, die post voor het laatst wordt vermeld. De re keningen van 1572 tot 1578 zijn van veel geringer omvang dan die van vóór 1572, en bevinden zich in één band. Van het eiland Walcheren wordt er bijna niets meer verantwoord, ver-

Archief | 1931 | | pagina 81