20 moedelijk tengevolge van den oorlogstoestand (Beleg van Mid delburg, enz.). In de Grafelijke rekening van 1578 vindt men op blz. 107 denzelfden post van de verpachting der visscherij weêr terug, n.l. „van de visscherij van de plate, genaamd 'dlngelsche Reede, mitsgaders de Piedt, de Lemmer, de Hooge Plate over Borsselen, de plate van der Goes, de Veersche plate, 't zamen, zoo verre de Co. M. als Graaf van Zeeland daarin gerecht is, dewelke bij Wal- raeve Claesen van der Braemsloot als rentmeester over het extra- ordinaris over 't quartier van Walcheren voor het aankomen yan dezen rentmeester in 't officie van dit rentmeesterschap verpacht is aan eenen Willem Zegers, wonende te Antwerpen voor den tijd van driejaren, waarvan het jaar verschenen Meij'78't eerste derde jaar was, 's jaars voor 2 6 Sc. 8 gr. VI., komt hierover een jaar verschenen per Meije 1578 in dezer rekening f 14, In de rekeningen van de volgende jaren komt geregeld dezelfde post voor tot 1582, in welke rekening bij het eind van dien post vermeld staat: „Dan gemerct mijnen heeren van de Rade belast hebben deselve visscherie niet meer te verpachten om redenen heurlieden daertoe moverende, dus hier niets." t) Reeds in 't begin der 16e eeuw wordt in de Grafelijke reke ningen van verpachting der visscherij op de buitengronden en in de wateren tusschen Walcheren en Zuid-Beveland melding gemaakt. In de rekening van 1510'11 blz. 100vo, leest men van de verpachting van een „Visscherie gelegen voir Arnemuijden, die de rentmeester van nieuws verpacht heeft aan eenen Herman Hermanszoon, wonende te Woirdarn, den tijd van drie jaren lang, ingaande Sint-Jansmisse 1510 om III I VI." enz. 1) In een handschrift van C. de Waard over de Domeinen lie w esterschei cl e van 15781805 (1807) leest men o.a. „Visscherijen van de plaat de Engelsche ree, van de Piedt, de Lemmer, de Hooge plaat over Borssele, de plaat van der Goes, de Veersche plaat, te zamen zoover de Graaf van Zeelaud daarin gerechtigd is, verpacht van 1578 tot 1581, voor veertien gulden 5s jaars van 15821805, is deze post voor memorie gesield, vermits de verpachting door de Staten van Zeeland bij plakkaten is verboden."

Archief | 1931 | | pagina 82