21 In de rekening van 1513'14 biz. 81™, vindt men liet volgende „Van een visscherie, liggende voir Arnemuden, die desen rent meester verpacht hadde (aan) eenen genaemt Herman Hermanszone van Wordamme, den tijd van drie jaren lanck geduerende, in- gaende te Sint-Jansmisse XYC thiene des jaers omme de somme van viere ponden grooten Ylaemsch. Blijckende bij den quoyere overgelevert op des rentmeesters negende rekeninge folio negen, daervan 't leste derde jaer pachts verschenent Sint-Jansmesse midsomers 1513 lestleden. Welcke visscherie de voorschreven rent meester nijet meer en heeft mogen verpachten omme der ge meente en de armclieden wille (van Arnemuiden?), die daer pleghen te visschene, zeggende dat men hier voirtijts dezelve nooit ver pacht en heeft, ende wilden de visschers die die gepacht hadden dootslaen, ende haer netten in stucken snijden daeromme hier niets." Ook in de rekeningen der beide volgende jaren is op dezen post niets ontvangen. Wordt in de bovengenoemde rekeningen slechts melding ge maakt van eene visscherie voor Arnemuiden, in die van 1516'17 wordt de plaats, waar die visscherie gelegen, was nader aangeduid, n.l. „van de visscherie van Sint-Jooslandt, D'Ingelse plate, de Piet en de Lemmere voir Arnemuijden alsoo verre als de Con. Majesteit daerin gerecht is, dewelke gepacht heeft jegens de voor noemde rentmeester Anthonis Jan Nijssen, wonende te AA ordamme bij Antwerpen, eenen tijdt ende termijn van viere jaren lank ge durende, omme de somme van twintig ponden van veertig grooten Vlaamsch 't pond 's jaars, te betalene van halve jare tot halve jare, daaraf 't eerste half jaar verschenen den vier en twintigsten dag van December 1517, tijd dezer rekeninge, dus hier 't voor schreven halfjaar, facit de somme van X In alle volgende rekeningen wordt de verpachting der visscherij van Sint-Joosland geregeld vermeld. De verpachting had aan verschillende opvolgende pachters plaats, totdat, zooals hiervoren reeds is vermeld, in 1544 Sint-Joosland, enz. door de schutterij van Arnemuiden werd gepacht.

Archief | 1931 | | pagina 83