22 Ofschoon uit voorgaande rekeningen niet blijkt of Sint-Joosland een polder of schor was; uit de volgende mededeelingen blijkt duidelijk, dat we met een schor te doen hebben. Behalve het vroeger reeds gemelde bij Beygersbergh, dat men in 1504 en 1544 van Arnemuiden over het ijs liep tot de Stelle van Sint- Joosland, vindt men er ook melding van gemaakt in de memorie van Arend Janszoon Boom, dijkgraaf van de Zuidwatering van Walcheren, van zijne „visitatie ende metinge van Walcheren van rondsomme," in 1546. In die memorie schrijft hij in verband met zijn onderzoek van de twee hoofden der Middelbursche haven, dat voortaan het aangebrachte water der beide watermolens en den gediepten „molendyck" krachtig genoeg zouden werken om de diepte tusschen de havenhoofden aan den mond der haven te verbeteren. Hij laat er echter dadelijk op volgen„altijd tot memorie van die groete plaete ende scorre, genaempt Sinte-Joeslandt, beginnende vant oestende van Aerremuden verbij Welsinghe tot aan den Casteele van Zeeburch," van welks aanwas de schrijver terecht de verlanding van de vaart van af de Middelburgsche haven naar Rammekens en Arnemuiden voorzag. Ook op verschillende kaarten uit de 16e eeuw komt Sint-Joos land als een schor voor. Behalve op de reeds hiervoren genoemde kaart in het werk: De loop van de Schelde van de zee tot Rupelmonde in de 15e eeuw, door J. Denucé, Archivaris der stad Antwerpen, vindt men op eene kaart uit het midden der 16e eeuw vóór Arnemuiden een eilandje geteekend met een stelle en put, evenwel zonder naamsaanduiding. 2) Ook op de kaart van Jacob van Deventer omstreeks 155U ver vaardigd, komt een eiland in de bocht van Arnemuiden voor eveneens zonder naamsvermelding. 3) 1) Archief Z. G. d. W. 1912, hlz. 134. 2) Museum Plantijn, Antwerpen. Jaarverslag Z. G.d. IV. 192728, hlz. IV. 3) Inventaris van Kaarten en Teekeningen, door C. de Waard, nos. 295297, Rijksarchief te Middelburg, Zei. 111. deel I, blz. 196. Avondblad B der Nieuwe Rotterdamsche courant d.d. 28 Juni 1913, Wetenschappelijke berichten, De platte gronden van Jacob van Deventer.

Archief | 1931 | | pagina 84