Verder bestaat er een kaart van bet, terrein, tusschen de steden Middelburg en Goes, waarop het oostelijk deel van Walcheren, het westelijk deel van Zuid-Beveland en de daartusschen gelegen gronden en wateren, door T. Levinus li u ij te 1568. Op deze kaart komt Sint-Joosland voor als een schor met een Stelle, waaronder, „Sint-Joosland." t) Een vrij nauwkeuig beeld van den toestand van Sint-Joosland en omgeving omstreeks het midden der 16e eeuw, geeft ons een verslag van een onderzoek naar de diepte van het vaarwater langs de oostkust van Walcheren van Arnemuiden tot Rammekens, in het Jonker-Fransgat en in het Slaak, door Arent Janszoon Boom en anderen den len September 1557 ingesteld. -) Dit verslag luidt als volgt: „Dit naervolghende es de diepte van de nyeuwe haven, streckende beoisten Arnemuyde, mitsgaders de diepte van Joncker-Fransgat, onderzocht bij Arent Jansz. Boom, Jacob Hendrickz. van Grijpskerck, Adriaen Hendricxz. Bosselaere, Jonghe Jan van der Hooghe ende Andries Jacobsz., den 1111 Septemb. anno LV1L". „In den eersten so hebben de voors. personen begonnen te diepen teijnde de nijeuwe haven streckende naer 'd oude haven naer 'd Arne ende beoisten Arnemuijden tot Joncker-Frans-gadt passerende in 't voors. gadt naar Blanckkertshouck als hiernaer volgt. Eerst teghen de keeten, staende op 't einde van de nijeuwe haven in 't midden van den canale zes vamen stijf. Welck canal hem onthoudt ende is van de diepte alsvoren tot bij naer de mond van der oude haven maer behoudt vandaer tot jegens de mont ofte uijtganck van der docke, daer de schepen lancq 't 1) Inventaris alsvoren, no. 140. Zei. 111. deel I, blz. 615, Kaart van het Sloe, door T. Levinus lluijte a°. 1568, gecopieerd na de origineele kaart berustende ter griffie van de stad Goes, door den ingenieur R. van Suchtelen, a°. 1763 weder gecopieerd door P. van den Heuvel, a°. 1792. Zie mede over de Lemmer en het Jonker-Fransgat (later het Sloe geuaamd) De Kuststreek vau het Zuid-Oostelijk deel van Walcheren in vorige tijden, door A. Walraven en F. P. Polderdijk, blz. 5 en 8. 2) Mr. J. H. de Stoppelaar, Oud-Archief der stad Middelburg 12171581, no. 2202. Register Bijsonderhedeu soo voor als nae de troubles van den jaere 1581 no. 14b en 14a.

Archief | 1931 | | pagina 85