25 recht naer de oisberm, liggende jegens en aan 't voors. kasteel, hebben bevonden wel honcft (honderd) roeden lencte ende bet één II, Til, IIII, V tot zes voeten; daernaer ontrendt XXV roeden lencte ontrent 1% vamen diepte, daernaer descenderende in 't canaal, 't welck vandaer voorts tot an Walcheren mach wezen bij estimatie vuijt 150 roeden, bevinden 't selve diep eerst II en 2y2 vamen, en bij 't ent 111 vamen. Daer naer hebbe ick met Jonghe Jan van der Hooghe wederomme gediept den 28 Septembris'57 ende begonnen in 't afscheen van Joncker-Frans-gadt ende 't in- commen van Ade- (Arnemuiden) 't welk wij bevonden hebben als voeren verhaelt is, maer ons houdende op de zijde van Sint-Jooslant ofte 'tlant jegens Armuide streckende, bevonden dat't voirsclireve lant jegens't Bergsche hooft een houck uijtsteekt, die d'ebbe dwijnct te vallen jegens 't voorscreven hooft ende dorp van Arde- ende voorts dat lanck en jegens 't voors. dorp van 't voors. lantweers naer 't dorp de diepte vlak afgaende is van één vame tot VIII vame alsvoeren. Ende streckende van 't voors. dorp zuid-westwaert op naer thol, dat principael canal van't Slaecke jegens over de docke en daer 't allerwijdst is, maer deurgaende diepte en is II vamen. Maer vandaer westwaerts zoe verre als 't meijland van 't voors. lant ghescuert is, begon 't voors. Slaecke te diepen van II vamen tot op M/oj III, MI vamen ende bet. Ende naerdat't water van 't voirscreven Slaecke begont buiten de plate treedt te worden tot jegens over de njeuwe haven, begint wederomme te ondiepen tot op drie vamen". Hoogstwaarschijnlijk werd in verband met de ongunstige uit komsten der in het voorgaande verslag vermelde peilingen nog in hetzelfde jaar 1557 door de regeeringen van Middelburg en van Arnemuiden een nader onderzoek naar den toestand der verschillende vaarwaters ingesteld. Eenige leden uit beide regeeringscolleges hebben daartoe een persoonlijk bezoek gebracht aan de Lemmerplaat, en aldaar de middelen besproken om de steeds toenemende ver zanding te voorkomen. Blijkens het hierna volgende „procesverbaal van hetgeen door

Archief | 1931 | | pagina 87