3(1 wilden loopen naar Arnemuiden, liepen zij uit de voorschreven Sloe, door de Sloe of kreek, die ligt tussehen den Wolsack - daar door de stad Middelburg omtrent 34 of 35 jaren geleden eenen rijsberm is gemaakt en den Stinckaert, welke Sloe genaamd wordt 't gat van den Stinckaert, en verklaren dat de voorschreven Sloe, die nevens Sint-Joosland loopt, op laag water wel zes voeten diep placht te wezen; verklaren mede, enz En de voorschreven Jacob Cornelisse, stelleman, verklaart dat hij omtrent zestien jaren op de voorschreven stelle van Sint-Joosland hebbende gewoond, mede heeft gezien, dat op een hoog water in de voors. Sloe, die nevens Sint-Joosland loopt, verscheiden schepen tot omtrent halfwegen zijn gekomen, gelijk zij getuigen al te samen verklaren, dat nog op dezen dag verscheiden schuiten en schepen daarin varen kunnen en dat al de zoetelaars, die de schuiers 1), die nu aan Sint-Joosland werken, voorzien van hunne noodzakelijkheden langs dezelve Sloe met hun schepen en schuiten dagelijks komen, alles 't welk zijlieden deponenten verklaren waarachtig te wezen." Een llen Augustus 1633 compareerden voor schepenen van Arnemuiden Jacob Cornelisse Cole, 42 jaren, en Lieven Jansen, 34 jaren, voorschreven Jacob Cornelissen Cole met zijn vader op Sint-Joosland gewoond hebbende zestien jaren en wel zestien jaren ongeveer daarvan vertrokken geweest en te Arnemuiden altijd gewoond en aldaar stellenaar geweest omtrent zeventien jaren totter tijd 't zelve land is bedijkt geworden, verklaren „henlieden wel kennelijk te wezen, dat de gorsinge buiten aan de noordzijde veel grooter heeft geweest als zij nu tegenwoordig is, dat dezelve bij estimatie wel dertig of veertig roeden buiten de gorsinge of crancktye heeft geloopen en evenwel aan Sint-Joosland gebruikt is geweest," enz. Uit voorgaande verklaringen blijkt duidelijk, dat omstreeks het jaar 1600 de vroeger zoo vermaarde reede van Arnemuiden zoozeer was verland, dat de Lemmer tussehen Sint-Joosland en 1) Schuiers of kruiers, welke met eeu schuierwagen, kruiwagen grond vervoeren, (polderjongens).

Archief | 1931 | | pagina 92