31 den Stinckaert, met het Beslickte gat tusschen den Stinckaert en den Wolsack, benevens het Slaak ten noord-oosten van Sint- Joosland gelegen, voor geen groote schepen meer bevaarbaar waren. Het voornaamste vaarwater liep toen langs den Walcher- schen oever, van Arnemuiden naar Rammekens, maar Middelburg moest voortdurend groote sommen besteden om dat vaarwater van de lange haven af naar Rammekens voor groote schepen bevaar baar te houden. Nog slechter was de verbinding te water van Arnemuiden met den Lemmer het noordelijk Sloe en het Veersche gat, want het Slaak was toen de eenige waterweg van vóór Arne muiden naar het Jonker-Fransgat, en dit vaarwater was zooals reeds is gezegd zoover opgeslibdt, dat het voor groote schepen niet ineer bruikbaar was. In 1593 was door de regeering van Arnemuiden op het eind van het Slaak bij het Jonker-Eransgat een hoofd gelegd „tot divertie van de stroomen naar en voorbij deze stad tot beteringe van de diepten die verklaert worden zeer te vergaen." x) Een ander vaarwater, het Spanjaardsgat, dat evenals het Slaak van vóór Arnemuiden in oostelijke richting dwars door de Lem merplaat geloopen had, naar het Jonker-Eransgat, was reeds vroeger dan het Slaak geheel verland en voor de scheepvaart onbruikbaar geworden. -) De eenige hoop op verbetering van liet vaarwater voor Arnemuiden was gevestigd op het graven van een kanaal door de Lemmerpiaat van Arnemuiden noord-oostwaarts langs het schor Ten Halven Cryte naar den Lemmer. Reeds den 10 Mei 1601 werden door Wet en Raad te Arne- 1) Resolutiën ten Rade van Arnemuiden, dd. 8 Juni 1591, 8 April 1592, 27 Januari 1593, 3 Februari 1593, 5 Mei 1593 en 30 Juni 1593. Geschiedenis en Plaatsbeschrijving van Arnemuiden, door H. M. Kesteloo blz. 1622. 2) Resolutiën teD Rade van Arnemuiden, 7 Octr. 1617 en 5 Septr. 1618. 7 October 1617: „Is voorts goed gevonden den dam geleijt over het oude Spangaertsgat te verlengen tot op 't groene en met eenen het onderhouden van den heelen dam aan te besteden". 5 Septemher 1618: „Is verder geresolveert de dam over het oude Spangaertsgat lot meerdere verzekerdheid te doeu krammen en daartoe glui te koopen."

Archief | 1931 | | pagina 93