32 muiden gecommitteerd Hartman Micliielsen Coster, Jan Adriaanse van Bye, burgemeesters, Jan Spierinck Claes Zael de oude, raden, mitsgaders de secretaris, om met de lieeren van Middelburg te spreken, „beroerende de deurdelvinghe van de plate" en te liooren wat zijlieden van meening waren te doen. J) Den 12en Mei be sloot het stadsbestuur van Arnemuiden na eene bespreking hoe veel zij in de kosten der doordelving van de plate zouden betalen, dat men daarin „zoo kleinen part zal dragen als eenigszins doenlijk wezen zal, maar dat men 't selve niet achter zal laten zoo 't om het achtste part te doen zoude wezen." In 1603 was men reeds met het graafwerk begonnen, want in de notulen van Wet en Raad van Arnemuiden d.d. 9 Mei 1603 leest men: „Gelioort hoe het delven op de plate nu eenige dagen geleden met zeker getal van volk geproeft gesuccedeert, hebben B S. en R. raadzaam en oorbaar gevonden, nog eens met twintig of dertig mannen een preuve te doen en zooveel te delven als men met een getijde zal kunnen avanceren, om te zien wat operatie dat het doen zal." Dan hoort men niets meer van deze zaak tot het jaar 1615. In de notulen van Wet en Raad van 17 Januari van dat jaar, leest men: „Naardien die van Middelburg voorgenomen en geresol- veert hebben een nieuwen houwer aan deze zijde van heurlieder haven te maken om het diep (naar Raminekens) zoo zeer te bate te komen als hunlieden dunct oorbaar en noodig te wezen en daaruit noodzakelijk volgt, dat zijlieden niet zullen bij de hand nemen het doordelven van de Lemmerplate, daardoor alleen ons diep te verbeteren valt, en alsoo het voorschreven werk voor de stad en de sobere gemeente derzelve te zwaar zoude vallen, zoo is bij Wet en Raad goedgevonden en mits dezen geresolveert de sobere staat van de stad en het diep aan de heeren Staten van Zeeland te kennen te geven en van haar Edel. Mog. te versoeken subsidie tot makinge van 't selve diep". 2) Den 3en Juni 1616 werd in de vergadering van Wet en Raad 1) liesolutiën ten Rade van Arnemuiden 10 en 12 Mei 1601. 2) Resolutiëu ten Rade van Arnemuiden 17 Januari 1615.

Archief | 1931 | | pagina 94