35 3 Augustus kwam Claes Adriaanse weder uitstel vragen, doch liet werd ook toen geweigerd. Den 8 September was er weer een deel van het werk ingeloopeti, en den 13 September, zeide „oom Kees" geen raad meer te weten en verzocht rigeur van justicie. 2) Den 3 November werd mededeeling gedaan dat er in de nieuwe kille een uitstekende hoogte of plate lag, waarvan men de opruiming eerstdaags zou besteden, en den 19 November werd besloten „dat men zal beschrijven den man die de instrumenten maakt om platen en andere ondiepten uit te malen, om hier te komen op stads kosten." 3) Er schijnt werkelijk een soort baggermolen gebruikt te zijn, want den 18 September 1617 werd verklaard dat men met het „diepschip" niet meer kon werken, omdat de stroom zijn koers dwars over de Lemmerplaat nam en het schip daardoor niet stil kon liggen, en ook omdat het „maelschip" dikwijls de vaart voor de schepen bemoeilijkte. 4) Een vrij nauwkeurig beeld van den toestand van het kanaal door de Lemmerplaat in 1617, zien wij uit het volgende door de regeering van Arnemuiden tot de Staten van Zeeland gericht schrijven: „Edel Mogende, enz. Bailliu, Burgemeesters, Schepenen en Baden der stad Arnemuiden, in den voorgaanden zomer des jaars zestiene van Uwe Ed. Mog. tot de doordelvinge van de Lemmerplate verkregen hebbende alle de middelen, die Uwe Ed. Mog. over de stad en ressort van Arnemuiden zijn heffende, daaraf zijlieden supplianten Uwe Ed. Mog. hartelijk alstoen be dankt hebben, en alsnog bij dezen ten hoogsten zijn bedankende, hebben in denzelven zomer met het inkomen van de eerste twee halve jaren, mitsgaders de drie duizend ponden Vlaamsch bij Uwe Ed. Mog. op de leste vijf halve jaren inkomens geavanceert, onder het beleid en met kennisse van de heeren Uwe Ed. Mog. Gecommiteerde Raden, de voorschreven doordelvinge zooverre ge- 1) llesolutiea ten llude van Arnemuiden, 3 Augustus 1616. 2) Resolution ten Rade van Aruemuiden, 8 tot 13 September 1616. 3) ltesolutiën ten Rade van Arnemuiden, 5 en 19 November 1616 en 26 Au gustus 1617. 4) Resolutiën ten Rade van Arnemuiden, 18 September en 30 December 1617.

Archief | 1931 | | pagina 97