37 voltrekkinge van een zoo goeden werk, daaraan de conservatie van de stad Arnemuiden met zijn gevolgen niet alleene en depen- deert, maar ook voor de provincie van Zeeland en verscheiden respecten groot voordeel in gelegen is, het voorschreven hoofd, nadat geoordeelt zal worden dienstelijk te wezen, tot koste van 't gemeene land te doen maken, of de supplianten daartoe de noodige middelen te verschaffen, daarmede niet alleen het begonnen werk ten goeden einde gebracht, maar met Gods hulpe ook zekerlijk veroorzaakt zal worden, dat de kosten, die er aireede gedaan zijn, behouden en niet verloren zullen wezen, dit doende," enz. Ondanks allerlei tegenspoed werd in 1617 het kanaal voltooid, maar zeer spoedig begon ook weêr de opslibbing. Eeeds den 30 April 1619 werd door de regeering van Arnemuiden besloten te trachten van Z.Exc. den Prins octrooi en consent te verkrijgen om de dijkputten van den in 1618 bedijkten Oranjepolder in te richten tot houwers en daarin twee spuien te maken om het nieuwe kanaal te schuren. Tot dekking der kosten zou subsidie aan de Staten van Zeeland of aan Middelburg gevraagd worden. Het verzoek werd door den Prins toegestaan en de werken werden gemaakt. Den 25 Juni d.a.v. besloot men aan Z.Ex. te verzoeken nog meer houwers te mogen maken, welk verzoek geschiedde op aanraden van de regeering van Middelburg, welke borg zou zijn voor alle schade, die door het gebruik der houwers aan de be dijking van Zijne Excellentie zou ontstaan. 3) Den 28 Eebruari 1620 werd tusschen de regeering van Middelburg en gemachtigden van Prins Maurits een overeenkomst gesloten tot het inrichten en in gebruik hebben als houwers van de dijkputten van den Oranje polder. 4) De regeering van Middelburg was te voren met die van Arnemuiden daarover in „communicatie" geweest, met het voor- 1) Rijks-archief. Handschriften Ver'neye van Citters, Walcheren no. 5, 41 ac. 2) Resolutiën ten Rade van Arnemuiden. 30 April 1619. 3) Resolutiën ten Rade van Arnemuiden, 25 Juni 1619. 4) Oud Archief Middelburg. Stukken betreffende de bedijking van den Stinckaert en andere, 16031739. Zie mede: Rijks-Archief. Handschriften Verheye van Citters, Portef. 6, Walcheren.

Archief | 1931 | | pagina 99