59 De grafelijke rekening van 1331 noemt enkele plaatsen in deze watering gelegen, n.l. Hinkelenoord, ser Pieterspolre, die Mare, Reyeland, Valkenisse en den Ward1). Het is dus duidelijk, dat de Hinkele gezocht moet worden ten Noorden van de genoemde plaatsen. In de Oostwatering lagen Crab- bendic en Eversward het Zuidelijkst en daar de ligging van alle genoemde dorpen vrijwel bekend is, kan de hoofd strekking van de Hinkele daaruit bepaald worden, n.l. Oost- West. Een nauwkeurige aanduiding van den loop is echter alleen mogelijk van het deel ten Westen van het gehucht Gawege. Het gebied ten Oosten daarvan is door den beruch- ten St.-Felixvloed van 5 November 1530 en de daarop volgende overstroomingen ten onder gegaan en daarmede is ook het spoor van den ouden stroom de Hinkele in dat deel verdwenen, terwijl de tegenwoordige gesteldheid geen aan- wijzigingen meer bevat, die een nauwkeurige reconstructie van den ouden toestand mogelijk maken, zulks in tegenspraak met wat indertijd de heer C. Hollestelle hierover aan Dr. A. A. Beekman mededeelde2). Wel wordt op enkele kaarten uit de 17e en 18e eeuw ten Oosten van Gawege in de slikken een kreek geteekend, aangeduid met den naam Hinkele en zeer vermoedelijk is dit ook wel de oude loop van dien stroom, doch verder dan tot het Oosteinde van den tegenwoordigen Mairepolder is daarop geen staat te maken. Een kaart van J. Geensen van 1698 3) duidt den geheelen loop van de Hinkele aan, doch met de toevoeging ..waar schijnlijke". Wanneer wij in dit artikel de geschiedenis van de Hinkele behandelen dan is dit ook voornamelijk van het Westelijk gedeelte, te beginnen bij het voormalige ambacht Maire. De Hinkele verschijnt voor het eerst in de geschiedenis in 1) Hamaker, De rekeningen der grafelijkheid van Zeeland onder het Henegouwsche Huis, Dl. I, p. 331. 2) A. A. Beekman, Zeeland in 1300, p. 49. 3) Inventaris kaarten Rijks-Arch. Zeeland, no. 662.

Archief | 1932 | | pagina 111