60 een oorkonde van 14 Februari 1204 t), waarin Godfried van Scoten, heer van Breda, oorkondt, dat Wouter van Cruninghe aan de kerk van Ter Doest heeft verkocht alle goederen, rechten enz. gelegen in het land Morlodenesse „inter Morlode, Wranga, Crabbendic et Hinthecline". Een oorkonde van 20 Februari 1204 2) handelt eveneens over dezen verkoop. Er is daar sprake van ..Morlodenesse et intra hos terminos, videlicet Morlod et Warga et Hintecline et Crabendic". In 1208 schenken Wouter, proost, en Willem, deken, en het klooster van St. Salvatorskerk te Utrecht aan het klooster Ter Doest alle tienden in de landen van „Crabbendic et Morlodenesse, inter Hinkeline et Morlode, Wrangha et Scoude" 3). Deze drie oorkonden van 1204 en 1208 noemen dus als grenzen van het verkochte gebied, behalve de Hinthecline, ook nog de namen van andere wateren de Morlod of Morlode, de Warga of Wrangha en de Scoude, In 1897 verscheen een kaart 4), geteekend door den heer C. Hollestelle te Tholen, waarop deze heeft getracht den loop van de bovengenoemde en nog enkele andere wateren in Oostelijk Zuid-Beveland aan te duiden. Dr. A. A. Beekman vroeg voor zijn reconstructie van den waterstaatkundigen toestand van Zeeland in 1300 aan den heer Hollestelle inlichtingen betreffende bronnen en bewijs plaatsen, welke echter niet of onvolledig werden genoemd, zoodat Beekman slechts onder het noodige voorbehoud Hollestelle's voorstelling van den ouden toestand overneemt5). Het zij ons vergund hier mede te deelen tot welke opmer kingen de kaarten van Hollestelle en Beekman voorzoover 1) Cronica et cartularium monasterii de Dunis p. 481, no. CCCCII. 2) Cr. de Dunis, p. 482, no, CCCCIII. 3) Cr. de Dunis, p. 486, no. CCCCIX, Chronique de l'Abbaye de Ter Doest, p. 53, no. XXVIII. 4) Kaerte van Zuijtbeveland beoosten de Yersek-ee vóór den jare 1530, Uitg. J. M. C. Pot, Tholen. 5) Geschiedk. Atlas van NederlandHoll., Zeel. en West-Friesl., III, Zeeland, p. 49.

Archief | 1932 | | pagina 112