62 genaamd Bauhelinc, het geheele terrein van Morlodhort, zoowel binnendijks als buitendijks, van het midden van de kille Morlodevliet naar het Zuiden, en van het midden van de kille Hinckelinevliet, waar de kille Morlode in de Hincke- line valt, toegewezen aan de voornoemde kerk van Ter Doest, met alle rechten, heerschappij, tienden en ambacht. (Qui arbitriadiudicaverunt totam terram de Morlodhort, tam intra dikum quam extra dikum a medio kille vlieti de Morlode versus meridiem, et a medio kille vlieti de Hinckeline, ubi kille de Morlode cadit in Hinckeline, predicte ecclesie de Thozan cum omni iure, dominio, decimatione et officio perpetuo libere et quiete possidendam). We zien hier dus de vaststelling van de grens tusschen het ambacht Cruninghe en den uithof Crabbendic ten Oosten van den tegenw. Lavendeldijk, thans nog de scheiding tus schen de gemeenten Kruiningen en Krabbendijke. De Morlode, Noordoostwaarts uit de Hinkele stroomend, splitste zich bij het gehucht Oostdijk in twee takken een Noordelijke en een Noordoostelijke. De eerste, waarvan de Kruiningsche Vliet een overblijfsel is, doch welks oude naam verloren is gegaan, vormde de grens tusschen de ambachten Kruiningen en Nieuwlande. De Noordoostelijke tak zal den naam Morlode behouden hebben en stroomde zeer vermoe delijk langs het dorp Nieuwlande_ de scheiding vormend tusschen het ambacht van dien naam en den uithof Crabben dic. We mogen aannemen, dat het dit water is, dat op de kaart van A. Smallegange van 1637 i) staat aangegeven als de Nieuwelandsche kille, met de merkwaardige toevoeging „scheydende Nieuwe Lande en Crabbendijcke gelijck het selve bij diversche oude lieden is aangewesen". Opmerkelijk is, dat te Oostdijk een groepje huizen, dat vlak bij de oude stroombedding van de Morlode ligt, nog heden bekend staat als „de ouwe kaaie", al laten we gaarne in het midden of deze naam nog betrekking heeft op de 13e eeuwsche Morlode. 1) Inv. Kaarten R. Arch. Zeeland, no. 832.

Archief | 1932 | | pagina 114