63 De oude loop der Wrangha is niet meer met zekerheid aan te wijzen. Hollestelle duidt als zoodanig aan dat deel der Hinkele. dat thans Krabbendijksche Vliet heet, doch Beekman acht dit foutief en onderstelt haar ten Noorden van Krabben- dijke, als verbinding tusschen de Morlode en de Scoude, welke verbinding Hollestelle de Houtvliet noemt. Het ligt voor de hand te vermoeden, dat Hollestelle tot deze laatste misvatting is gekomen door een vage aanwijzing in de grafe lijke rekening van Jan Heynricszoon van 14 Juli 1331 7 April 1333, zooals deze door Hamaker is gepubliceerd in Dl. I, p. 327. Men vindt daar als ontvangpost in Nieuweland „Haer Jan van Cruninghen 1262 m. ende up den Houtvliet 150 m. Summa, 1412 m.". De rekening van denzelfden rentmeester van 7 April 1333 Sept. 1333, uitgegeven door Dr. H. J. Smit. vermeldt echter „Item idem up den Hontvliet 150 m."1). Daar blijkens deze posten de „Houtvliet" bij Hamaker dezelfde is als de „Hontvliet" bij Smit, verzochten wij den heer Rijksarchivaris in Zeeland, Mr, A, Meerkamp van Embden, beide namen te vergelijken met die in de oorspronkelijke rekeningen ten Rijksarchieve van Zeeland. Als antwoord mochten wij van den heer Meerkamp van Embden ontvangen „Op de door U aangegeven en nog vele andere plaatsen in de oorspronkelijke grafelijke rekeningen is niet uit te maken of Hout(s)vliet dan wel Hont(s)vliet wordt bedoeld. N en U zijn veelal niet te onderscheiden van elkaar als de beteekenis van het woord den lezer niet te hulp komt. De vraag vindt m.i. hare oplossing in de Zeeuwsche rentmeesters-rekening van 13701372 (Inventaris Heeringa no. 36), waar heel duidelijk Hondsvliet staat. Daarna verdwijnt het woord uit de overeenkomstige plaatsen der rekeningen". Tenzij Hollestelle nog over nadere gegevens beschikt, lijkt ons de aanwijzing in de bovengenoemde rekeningen veel te vaag, om alleen daaruit de plaats van de Hontvliet te kunnen 1H. J. Smit, De Reken, der graven en gravinnen uit het Heneg. Huis, Dl. II. p. 246 en 306.

Archief | 1932 | | pagina 115