67 tak de Scoude, rijst de vraag of de Noordelijke stroom van dien naam niet Westelijker moet worden gezocht dan Holle- stelle en Beekman veronderstellen. Met de Morlode en de Scoude teekent Hollestelle nog een ander water Noordelijk uit de Hinkele stroomend, n.l. tegen over het vroegere dorp Hinkelenoord, de Steenvliet, gelijk luidend dus met het ambacht, dat zich daarvan ten Oosten uitstrekte. Ons is niet bekend op welken grond Hollestelle dit water met dien naam teekent. Wij kennen geen oorkonde, waaruit het bestaan ervan zou blijken. Beekman teekent op zijn kaart wel het water, doch zonder naam. Als Zuidelijke zijtakken van de Hinkele noemen Hollestelle en Beekman drie wateren het Valkenisse Gat, het Vinkenisse Gat en een waterloop zonder naam, even ten Oosten van het verdronken dorp Rilland, die op kaarten uit de 17e en 18e eeuw algemeen de Batsche Kaay genoemd wordt. Van het water, dat door HollestelleBeekman als Valkenisse Gat aangeduid wordt, zijn nog resten aanwezig in den tegenwoordigen Emanuel- en in den Nieuw-Valkenisse- polder van het Vinkenisse Gat vindt men nog overblijfselen in den Frederica- en in het Westen van den Reigerbergschen polder. Hollestelle noch Beekman noemen echter de bronnen, waaruit bewezen kan worden, dat werkelijk in de 13e, of vóór de 16e eeuw de bovengenoemde twee wateren met de hun toegedachte namen hebben bestaan. In geen enkele ons be kende oorkonde of rekening worden zij vermeld, zoodat wij voorloopig tot de slotsom moeten komen, dat, zoo vóór de 16e eeuw de wateren hebben bestaan, hun namen in ieder geval problematisch zijn. Wij zijn daarna gaan zoeken, wanneer de namen na de 16e eeuw genoemd worden. Uitgezonderd op de kaart van Hollestelle van 1897, komt de naam „Valkenisse Gat" op geen enkele ons bekende oude of nieuwe kaart voor. Een op ons verzoek ingesteld onderzoek in het kaartenarchief der Rijks Topographische Inrichting te

Archief | 1932 | | pagina 123